System rozpoznawania twarzy w szkolnych stołówkach w Szkocji
W dziewięciu szkolnych stołówkach w North Ayrshire w Szkocji testowane są kamery i system rozpoznawania twarzy. Ma on za zadanie zapewnić wyższą higienę w tego typu miejscach, a wszystko poprzez pobieranie opłat za obiady bez konieczności używania gotówki.
Rozpoznawanie twarzy jest ciągle dość kontrowersyjne
System rozpoznawania twarzy dla wielu osób jest niezwykle kontrowersyjnym tematem. Chodzi o systemy, które są używane bez wiedzy obserwowanych osób.
Firmy korzystają z nich do uczenia maszynowego i tworzenia baz danych dla sztucznej inteligencji. Jedną z afer związanych z takim oprogramowaniem była ta dotycząca Clearview AI, który został zakazany w Kanadzie, ale ciągle używany jest przez służby w USA, choćby po atakach na Kapitol.
Korzystał z tego typu rozwiązań także Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA do rozpoznawania twarzy podróżnych na lotniskach, mimo iż Ci musieli korzystać z maseczek.
Kontrowersyjne zastosowania rozpoznawania twarzy dotyczyły także koncernu Alibaba, który oferował usługę rozpoznawania Ujgurów. Korzystano z podobnych rozwiązań przy demaskowaniu funkcjonariuszy OMON, którzy nękali cywilów.
Chiński koncern Tencent zadeklarował, że będzie wykorzystywał rozpoznawanie twarzy, aby chronić młodych ludzi przez zbyt długim spędzaniem czasu na graniu w gry na smartfonach i tabletach.
Dubaj wprowadził system rozpoznawania twarzy w transporcie publicznym, aby jeszcze lepiej móc chronić obywateli.
Jak widać, zastosowanie sztucznej inteligencji i rozpoznawania twarzy jest i przydatne i kontrowersyjne, zależy od zastosowania i tego, czy obserwowani mają tego świadomość i wyrażają na to zgodę. Aby zapobiegać nadużyciom, IBM zapowiedział, że rezygnuje z rozwijania technologii tego typu. Zdelegalizowano je w Kanadzie.
Jednakże teraz Szkocja testuje taki system na… dzieciach!
System rozpoznawania twarzy w szkolnych stołówkach w Szkocji
W dziewięciu szkołach w North Ayrhsire w Szkocji ruszył testowo system rozpoznawania twarzy. Znalazł on zastosowanie w stołówkach, gdzie zastąpi płatności gotówkowe i wcześniej stosowane systemy biometryczne – rozpoznawanie odcisków palców. Chodzi o to, aby zachować jak najdalej idącą higienę w miejscu, gdzie duża ilość dzieci spożywa naraz posiłki.
System wykorzystujący rozpoznawanie twarzy zapewnia znacznie większą szybkość obsługi kilkuset uczniów w ciągu kilkunastu minut. Wszystko bez żadnego kontaktu, który narażałby dzieci i obsługę na kontakt i ewentualne zarażenie wirusem COVID-19.
System jest tematem gorących dyskusji, bo dotyczy braku prywatności dzieci. Mimo tego, większość rodziców dzieci uczęszczających do tych szkół wyraziło zgodę na użycie ich wizerunków do uruchomienia systemu płatności. Niektórzy twierdzą, że przecież na korytarzach i tak często montowane są systemy monitoringu, a obraz z nich nagrywany jest na nośnikach do ewentualnej weryfikacji w razie problemów.
Pandemia sprawiła, że częściej godzimy się na rozwiązania, których byśmy nie chcieli w innych okolicznościach. Czy jednak jest to dla nas dobre?
Źródło: North Ayrshire Council
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.