AI odkryła ponad 27 tys. asteroid uchwyconych na starych zdjęciach z teleskopów
Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji (AI), opracowane przez zespół z fundacji Asteroid B612 i Uniwersytetu Waszyngtońskiego, umożliwiło odkrycie ponad 27 tys. asteroid w Układzie Słonecznym – przeoczono je w czasie wcześniejszych obserwacji. Badacze wykorzystali algorytm o nazwie Tracklet-less Heliocentric Orbit Recovery (THOR), który przeskanował ponad 400 tys. archiwalnych zdjęć nieba przechowywanych przez National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab).
Większość nowo odkrytych asteroid znajduje się w pasie między Marsem a Jowiszem, gdzie, w ciągu ostatnich 200 lat, naukowcy skatalogowali już ponad 1,3 miliona takich obiektów. Nowe odkrycia obejmują również około 150 kosmicznych odłamków, których kurs przecina orbitę Ziemi. Na szczęście żadna z tych „bliskich Ziemi asteroid” nie jest na kursie kolizyjnym z naszą planetą.
Ed Lu, dyrektor wykonawczy Instytutu Asteroid i współzałożyciel Fundacji B612, zwrócił uwagę na przewagę AI w wykrywaniu i monitorowaniu asteroid. Dzięki skali algorytmu wykorzystującego usługi Google Cloud możliwe było przetestowanie tysięcy orbit kandydatów na asteroidy.
Użycie AI daje nadzieję na szybsze odkrycie potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi obiektów
Użycie sztucznej inteligencji w astronomii może zmienić sposób prowadzenia obserwacji. Narzędzia AI, takie jak THOR, już teraz dorównują zdolnościom detekcyjnym człowieka i mają potencjał do szybkiego ich przekroczenia. Naukowcy twierdzą, że wsparcie przez oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, może pomóc w odkryciu nawet 2,4 miliona asteroid — dwukrotnie więcej niż te obecnie skatalogowane — w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działalności.
Opracowanie i wykorzystanie takich algorytmów otwiera nowe możliwości w zakresie wykrywania zagrożeń z kosmosu oraz zwiększa efektywność obserwacji nieba, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłych misji kosmicznych i bezpieczeństwa Ziemi.
Źródło: Space.com
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.