Superkomputer Cheyenne sprzedany na aukcji za 480 tys. dolarów

Gdy w 2017 roku National Center for Atmospheric Research (NCAR) uruchomiło superkomputer Cheyenne, był to 20. najmocniejszy system na świecie, dysponujący mocą obliczeniową 5,34 PFlops. Zbudowany przez SGI, część firmy HPE, gigant wyposażony jest w procesory Intel Xeon E5-2697v4 oraz szybką (do 220 gigabajtów na sekundę) macierz dyskową o pojemności do 40 petabajtów. Te imponujące parametry techniczne pozwalały na prowadzenie zaawansowanych badań w dziedzinach takich jak klimat, prognozowanie pogody czy badanie aktywności sejsmicznej.

superkomputer Cheyenne.original
Źródło: NCAR

Jednak po zaledwie siedmiu latach intensywnej pracy, superkomputer wystawiono na  rządowej aukcji. Zakończyła się ona ofertą na kwotę trochę ponad 480 tys. dolarów, co stanowi zaledwie 2% jego pierwotnej wartości, szacowanej na około 25 milionów dolarów. Licytacja przyciągnęła 27 oferentów, a finalny nabywca otrzymał system składający się z 8064 procesorów i 313 TB pamięci RAM. Należy jednak zaznaczyć, że sprzedaż nie obejmowała szybkiego magazynu danych, co mogło wpłynąć na niższą cenę końcową.

Cheyenne nękały awarie pamięci i cieknący się układ chłodzenia

Pomimo swoich imponujących możliwości, superkomputer w momencie sprzedaży borykał się z problemami technicznymi, w tym awariami pamięci RAM oraz problemami z utrzymaniem szczelności układu chłodzenia cieczą, co zwiększało koszty eksploatacji i napraw. Te czynniki, w połączeniu z szybkim rozwojem nowszych technologii (uruchomiony niedawno w Polsce Helios ma teoretyczną moc obliczeniową 35 PFlops), przyczyniły się do decyzji o zakończeniu eksploatacji tej maszyny.

Sprzedaż Cheyenne sygnalizuje koniec pewnej ery w NCAR, ale także stanowi przypomnienie o nieustającym postępie technologicznym i ewolucji potrzeb badawczych. Jak zauważa James W. Hurrell, dyrektor NCAR, dostarczanie nowoczesnych rozwiązań superkomputerowych jest kluczowe dla lepszego zrozumienia systemów ziemskich, które wpływają na nasze życie. Cheyenne, mimo swojego „przejścia na emeryturę”, z pewnością przyczynił się do wielu ważnych odkryć naukowych, które będą miały długotrwały wpływ na różne dziedziny nauki.

Źródło: Tom’s Hardware

0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x