Alibaba uruchamia narzędzie AI generujące obrazy na podstawie tekstu
Chiński gigant technologiczny Alibaba uruchomił wczoraj sztuczną inteligencję, która może generować obrazy na podstawie wprowadzonego tekstu. Tongyi Wanxiang umożliwia użytkownikom wprowadzanie informacji w języku chińskim i angielskim, a narzędzie AI wygeneruje obraz w różnych stylach, takich jak szkic czy kreskówka 3D. Serwis w wersji beta jest już dostępny dla chińskich przedsiębiorstw.
Generatywna sztuczna inteligencja to rodzaj sztucznej inteligencji, która jest zdolna do generowania treści na podstawie podpowiedzi. Aby to umożliwić, jest ona szkolona na ogromnych ilościach danych. Najbardziej znanym przykładem jest ChatGPT od OpenAI, który wywołał gorączkę wśród największych graczy technologicznych starających się opracować swoje własne odpowiedniki.
Obecnie istnieją już usługi generowania obrazów na podstawie tekstu z wykorzystaniem AI. DALL-E od OpenAI oraz usługa o nazwie Stable Diffusion to dwie z najbardziej znanych.
Alibaba kieruje swoją usługę do firm
Po wprowadzeniu Tongyi Wanxiang, generowanie obrazów o wysokiej jakości przy użyciu generatywnej AI stanie się bardziej dostępne, ułatwiając rozwój innowacyjnej sztuki AI i wyrazów kreatywnych dla przedsiębiorstw w różnych sektorach, w tym e-commerce, gier, projektowania i reklamy – powiedział Jingren Zhou, CTO Alibaba Cloud Intelligence w oświadczeniu dla prasowy.
Giganci technologiczni ostrożnie wprowadzają produkty generatywnej sztucznej inteligencji, aby nie narazić się na konflikt z regulatorami. Firmy takie jak Alibaba i Baidu bardzo dokładnie określają sposób, w jaki pozycjonują swoje narzędzia AI. Ta pierwsza skupia się w swojej ofercie na przedsiębiorstwach. Jest to spowodowane regulacjami, które władze chińskie już wprowadziły w związku z oczekiwanymi technologiami generatywnej sztucznej inteligencji. W styczniu Pekin wprowadził regulację, pierwszą tego rodzaju, dotyczącą „głębokich technologii syntezy” lub obrazów i filmów zmienianych za pomocą AI. A w kwietniu pojawił się projekt przepisów ustalających możliwości budowania generatywnych sztucznych inteligencji.
Źródło: CNBC
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.