Pierwszy w historii wyścig samochodów autonomicznych już w sobotę 27 kwietnia
Pierwszy w historii wyścig samochodów autonomicznych, który odbędzie się 27 kwietnia 2024 roku, stanowi przełomowe wydarzenie w świecie sportów motorowych i technologii. Mimo braku szerokiego zainteresowania głównych mediów, wydarzenie to przyciągnie uwagę technofilów i entuzjastów postępu technologicznego. W wyścigu weźmie udział osiem zespołów, które będą korzystać z identycznych nadwozi Dallara Super Formula SF23 z tym samym oprzyrządowaniem. Oznacza to, że wynik zależy wyłącznie od umiejętności programistycznych zespołów oraz ich algorytmów AI.
Zmagania samochodów autonomicznych na torze to dopiero początek
Wydarzenie to zainauguruje Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL), która to organizacja ma ambicje nie tylko w zakresie wyścigów samochodów autonomicznych, ale także zmagań dronów i pojazdów terenowych. Rząd Abu Zabi inwestuje w tworzenie nowego sportu, który ma stać się cennym „towarem”, ale także przynieść korzyści ekonomiczne, podnosząc poziom edukacji i wprowadzając innowacje technologiczne.
Inicjatywa A2RL może być równie znacząca jak pierwszy wyścig samochodowy z 1894 roku (Paryż-Rouen) czy mecz szachowy pomiędzy komputerem IBM Deep Blue a mistrzem świata Garrym Kasparovem w 1997 roku. Rozwój pojazdów autonomicznych wskazuje, że przyszłość sportów motorowych będzie ścisłe związana z AI i technologiami IT, co ma szansę przekształcić nie tylko przemysł motoryzacyjny, ale i całą koncepcję bezpieczeństwa na drogach publicznych.
O pulę nagród w wysokości 2,25 mln USD będzie rywalizować osiem zespołów:
- Code19 Racing (jeden z pierwszych niezależnych autonomicznych zespołów wyścigowych z USA)
- Constructor University (z siedzibą w Niemczech i Szwajcarii)
- Fly Eagle (reprezentujący Beijing Institute of Technology z Chin i Khalifa University ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich)
- HUMDA Lab (członek Széchenyi István University Group z Węgier)
- KINETIZ (współpraca między Singapore Nanyang Technological University i Kintsugi z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich)
- PoliMOVE (reprezentujący Politecnico di Milano z Włoch)
- UNIMORE (również z Włoch – Uniwersytet w Modenie i Reggio Emilia)
- Uniwersytet Techniczny w Monachium – TUM (z Niemiec).
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.