Alibaba Cloud prezentuje własny procesor oparty na architekturze Arm
Chiński dostawca serwerów dedykowanych i rozwiązań bare metal, Alibaba Cloud, zaprezentował nowy procesor Yitian 710, zbudowany w 5nm procesie produkcyjnym TSMC (tym samym, co nowe M1 Max i M1 Pro firmy Apple). CPU ma oszałamiającą liczbą 60 miliardów tranzystorów!
Dla porównania, procesor Apple – M1 Max – ma 57 miliardów tranzystorów, a AWS Graviton 2 i procesory AMD EPYC Rome mają odpowiednio około 30 i 40 miliardów tranzystorów. Oparty na architekturze Arm v9, Yitian 710 posiada aż 128 rdzeni, osiąga taktowanie do 3,2GHz i obsługuje do ośmiu kanałów pamięci DDR5 oraz 96 linii PCIe 5.0. Yitian 710 osiągnął wynik 440 punktów w SPECint2017, co według Alibaba Cloud bije o 20% obecnie produkowane najnowocześniejsze procesory serwerowe Arm. Jest też o 50% bardziej energooszczędny.
Alibaba Cloud idzie w ślady Apple
Yitian 710 zaprojektowała firma T-Head, spółka zależna Alibaba i jest on obecnie najbardziej zaawansowanym chińskim masowo produkowanym procesorem. Trafi do nowej serii serwerów o nazwie Panjiu, które firma zaanonsowała na corocznej konferencji Apsara. Układ nie będzie dostępny dla nabywców zewnętrznych, przynajmniej na razie.
Produkcja naszych własnych procesorów serwerowych idzie w parze z naszymi ciągłymi wysiłkami w kierunku zwiększenia możliwości obliczeniowych dzięki większej wydajności i lepszej efektywności energetycznej. Planujemy wykorzystać te układy do wspierania obecnych i przyszłych biznesów w całym ekosystemie Alibaba Group – powiedział Jeff Zhang, prezes Alibaba Cloud Intelligence.
Time
Alibaba Cloud ma też przeznaczać więcej zasobów na budowę własnych procesorów opartych na architekturze open-source RISC-V, więc Nvidia powinna czuć lekkie zaniepokojenie. Firma stara się dokończyć proces zakupu Arm, a już pierwsze potencjalne licencje dla dużego klienta mogą stać się historią.
Ta informacja uderza jednak najbardziej w AMD i Intela. Alibaba, śladem Apple, Sberbanku, Microsoftu, Huawei, Amazona i Google, przechodzi na inną architekturę. Dla obu gigantów jest to mocny sygnał, że ich rozwiązaniom zaczyna usuwać się grunt pod nogami. Na razie głownie w centrach danych, ale kto wie, co przyniesie przyszłość?
Źródło: Tom’s hardware
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.