To koniec ery procesora Z80 – w czerwcu Zilog kończy przyjmowanie zamówień
Zilog Z80, legendarny procesor z 48-letnią historią, zakończy swoją obecność na rynku. Producent ogłosił, że w połowie czerwca przestanie przyjmować nowe zamówienia na ten chip. Oznacza to jedno – procesor, który zadebiutował na rynku w 1976 roku, już niebawem odejdzie do historii.
Z80, zaprojektowany przez zespół zaledwie 12 osób, okazał się ogromnym sukcesem. Był szeroko stosowany nie tylko w systemach wbudowanych, ale stał się również ważnym elementem w branży gier video i muzycznej od lat 70. do połowy lat 80. Procesor ten znalazł zastosowanie w takich konsolach jak Sega Master System i SG-1000, ale też legendarnych już syntezatorach serii Prophet. Oprócz tego. Był również wykorzystywany w wielu klasycznych automatach do gier, w tym w oryginalnej wersji gry Pac-Man.
Licencje na produkcję Z80 wykupiło wiele firm, a mniej lub bardziej legalne klony procesora pojawiały się jak grzyby po deszczu (układ U880D stosowany m.in. w polskim Elwro 800 Junior produkowany był w NRD i ZSRR). W wielu naszych liceach lekcje informatyki w latach 80. odbywały się właśnie na komputerach wyposażonych z Z80 i jego klony.
Zilog Z80 zakończy „życie” po zrealizowaniu zamówień LTB (Last Time Buy), które firma przyjmie na podstawie aktualnego zapotrzebowania klientów. Następnie producent układów scalonych poda daty dostaw ostatnich partii chipów.
Pół wieku historii mikroprocesora Z80
Wpływ Z80 na świat technologii był dalekosiężny. Mikropocesor nie tylko umożliwił rozwój gier i aplikacji, ale również inspirował innowacje w projektowaniu układów scalonych i przetwarzaniu danych. Jego architektura była na tyle elastyczna, że pozwalała na łatwe integrowanie z innymi komponentami, co była kluczową cechą dla wielu projektantów systemów wbudowanych i urządzeń elektronicznych. Z80, dzięki swojej prostej, ale potężnej architekturze, często był używany w nauczaniu podstaw elektroniki i programowania niskopoziomowego, co umożliwiło wielu inżynierom i programistom lepsze zrozumienie działania komputerów.
Z80 pozostanie z nami jeszcze długo jako symbol ery, w której komputery osobiste zaczęły kształtować nowoczesny świat. Przyczynił się do rozwoju cyfrowych technologii, które dziś są fundamentem współczesnej cywilizacji. Jego wpływ na kulturę, edukację i innowacje technologiczne będzie odczuwalny jeszcze przez wiele lat, stanowiąc istotny rozdział w historii informatyki.
PS Zakręciła mi się łezka w oku, bo mój pierwszy komputer, ZX Spectrum+, wyposażony był w taki właśnie procesor. Pół wieku w świecie technologii to szmat czasu…
Źródło: Zilog, IT Home
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.