Intel przyspiesza proces projektowania procesorów za pomocą AI
Firma Intel, na swoim blogu, opisuje zestaw własnych narzędzi AI, które znacząco przyspieszają proces projektowania ich procesorów, skracając wykonywanie części zadań z tygodni do zaledwie kilku godzin. Użyto ich w ich ostatnich pracach nad projektowaniem procesora Meteor Lake i już są plany rozszerzenia tej technologii na przyszłe rodziny chipów.
Tradycyjnie umiejscowienie czujników termicznych w procesorach Intela wymagało równie dużo nauki, co sztuki — projektanci układów kierowali się historycznymi danymi przy decydowaniu o ich lokalizacji w CPU. Opierali się również na doświadczeniu, aby dokładnie wiedzieć, gdzie zazwyczaj pojawiają się gorące punkty. Ten wyczerpujący proces mógł trwać do sześciu tygodni testów, symulacji obciążeń, optymalizacji umiejscowienia czujników – a następnie powtarzania całego procesu.
Dziś, dzięki nowemu narzędziu rozszerzonej inteligencji (Augmented Intelligence), opracowanemu wewnętrznie przez inżynierów firmy, projektanci układów SoC (system-on-chip) nie czekają już sześciu tygodni, aby dowiedzieć się, czy trafili „w punkt” – otrzymują odpowiedzi w ciągu minut.
Narzędzie – opracowane przez zespół rozszerzonej Inteligencji pod kierownictwem dr Oleny Zhu, starszego głównego inżyniera i architekta rozwiązań AI w CCG – pomaga architektom systemów uwzględniać tysiące zmiennych w przyszłych projektach chipów – a to tylko jeden z wielu przykładów, gdzie zespoły krzemowego giganta stosują know-how AI do optymalizacji różnych obciążeń.
Intel oświetla sobie drogę w labiryncie
Produkty dla klientów, takie jak laptopy, polegają bardzo na maksymalizowaniu częstotliwości. Chcesz, aby SoC przyspieszał do wyższych częstotliwości, co z kolei generuje ciepło — mówi Mark Gallina, główny inżynier systemów w CCG.
Nowe narzędzie całkowicie zrewolucjonizowało sposób, w jaki obecnie zajmujemy się zarządzaniem temperaturą. Jest znacznie bardziej wydajne i daje nam znacznie większą widoczność ryzyk termicznych, zanim włączymy SoC. Dotąd poruszaliśmy się po omacku, ale dzięki rozszerzonej inteligencji dostaliśmy latarkę, która prowadzi nas do przodu – mówi dr Olena Zhu.
Dzięki nowemu narzędziu, inżynierowie wprowadzają swoje warunki graniczne, a narzędzie analizuje tysiące zmiennych, zwracając sugestie projektowe w ciągu minut. Użyli tego narzędzia przy projektowaniu układów SoC rodziny procesorów mobilnych Core Ultra (Meteor Lake) i będzie ono stosowane w przyszłych produktach, takich jak Lunar Lake oraz jego następcy, rozwijając ofertę AI PC.
Grafika: Intel Corporation
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.