Meta AI Research SuperCluster to superkomputer do badań nad sztuczną inteligencją
Meta zaprojektowała i zbudowała jeden z najszybszych obecnie działających superkomputerów AI na świecie, czyli AI Research SuperCluster (RSC). Pomoże on naukowcom Meta AI budować nowe i lepsze modele sztucznej inteligencji, które mogą uczyć się na bilionach różnych danych. Między innymi chodzi o jednoczesną analizę tekstu, obrazu i wideo, w tym także przetwarzaniu języka naturalnego (NLP).
„Meta opracowała coś, co uważamy za najszybszy na świecie superkomputer AI. Nazywamy go RSC for AI Research SuperCluster i będzie gotowy jeszcze w tym roku” – powiedział Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta.
Wirtualna rzeczywistość
Sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość to dziedziny, w które inwestują na równi największe firmy technologiczne, jak i małe startupy. Jednymi z przykładów są Samsung My House, Walmart i jego wirtualne zakupy, MGM Resort, który dzięki VR rekrutuje pracowników, Uniwersyter Stanforda, który uruchomił zajęcia w VR, a także taki gigant jak Bandai Namco Pictures we współpracy z HTC Viveport oferujące filmy i gry w wirtualnej rzeczywistości.
Meta, jako główna marka imperium Marka Zuckerberga, także inwestuje w świat wirtualny niemałe pieniądze i zasoby. Dzięki temu chce uszczknąć z tortu, którym będzie metaverse (świat w rzeczywistości wirtualnej) dostępny dla każdego, ogromną część i liczy na monetyzację nowego medium. Zuckerberg zapowiedział przeznaczenie ogromnych nakładów finansowych w VR i nie rzucał słów na wiatr.
Meta zaprojektowała i zbudowała jednen z najszybszych obecnie działających superkomputerów AI na świecie, czyli AI Research SuperCluster (RSC).
Meta AI pracuje nad modelami sztucznej inteligencji
Meta AI Research SuperCluster (RSC) pomoże naukowcom budować nowe i lepsze modele sztucznej inteligencji, które mogą uczyć się na bilionach różnych danych. Między innymi chodzi o jednoczesną analizę tekstu, obrazu i wideo, w tym także przetwarzaniu języka naturalnego (NLP).
Dzięki temu jest szansa na wprowadzenie choćby tłumaczeń w czasie rzeczywistym treści w czasie wideokonferencji na różne języki. Dzięki temu uczestnicy takich wydarzeń nie będą musieli znać języka prezentera, ani innych uczestników. Po prostu będą komunikowali się w znanym sobie języku i przyswajali wiedzę lub czerpali radość z rozrywki.
Modele sztucznej inteligencji, które opracowuje dział Meta AI, ma na celu nie tylko wspomniane tłumaczenia, ale rozpoznawanie mowy mimo hałasów i szumów w tle. Chodzi o tłumaczenie tekstu z podziałem na osoby, które wypowiadają zdania w tym samym czasie. To co człowiekowi przychodzi często bez problemu, jest sporym wyzwaniem dla algorytmów.
Meta AI Research SuperCluster (RSC)
Meta AI Research SuperCluster (RSC) jest wynikiem konieczności zapewnienia naukowcom przyspieszenia postępów nad skomplikowanymi modelami sztucznej inteligencji i konieczności przetwarzania ogromnych ilości danych wejściowych. Chodzi o zbiory zawierające biliony parametrów, które mają wielkość liczoną w eksabajtach. Jak podaje Meta, jest to odpowiednik 36 tys. lat wysokiej jakości wideo.
Nowy superkomputer Meta AI zbudowano przy wykorzystaniu ogromnej ilości procesorów graficznych (GPU) firmy Nvidia, które połączono w węzły obliczeniowe. W sumie na razie składa się on z 760 systemów Nvidia DGX A100, co daje łącznie 6080 procesorów graficznych. Komunikują się one dzięki Nvidia Quantum 1600 Gb/s InfiniBand. Pamięć stanowi 175 petabajtów Pure Storage FlashArray, 46 petabajtów pamięci podręcznej w systemach Penguin Computing Altus i 10 petabajtów Pure Storage FlashBlade.
Meta twierdzi, że zapewnia 20-krotnie wyższą wydajność od innych systemów stosowanych do tego typu zadań. Co ciekawe, Meta zapowiada, że docelowo ilość procesorów zastosowanych w Meta AI Research SuperCluster (RSC) ma wynosić 16 tys.
Źródło: Meta AI
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.