Korea Południowa utworzy wart 471 mld dolarów klaster przemysłu półprzewodnikowego
Do 2047 r. Korea planuje utworzenie największego klastra półprzewodników w prowincji Gyeonggi – projekt pochłonie 622 bilionów wonów (471 miliardów dolarów), a głównymi inwestorami będą Samsung Electronics i SK hynix. Jeszcze rok temu miało to być „tylko” 229 mld dolarów.
Jak wczoraj poinformowało Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii, inicjatywa ma na celu wybudowanie 16 nowych zakładów produkcyjnych (fabów) i stworzenie ponad 3 milionów miejsc pracy.
Rozwój istniejącego klastra, który obecnie obejmuje 19 zakładów produkcyjnych i dwa zakłady badawcze w sąsiednich miastach, oznacza, że nowy megaklaster zajmie 2102 m2 i od 2030 roku będzie produkował 7,7 miliona wafli krzemowych miesięcznie.
W ramach nowych inwestycji Samsung Electronics planuje wybudować sześć fabryk w Yongin o wartości 270 mld dolarów. Ponadto planowane są trzy fabryki w Pyeongtaek i trzy zakłady badawcze w dzielnicy Giheung – koszt odpowiednio 90 mld i 14 mld dolarów. SK hynix zainwestuje 91 mld dolarów w budowę czterech fabryk w Yongin.
Skoordynowane wysiłki ministerstw przemysłu i nauki oraz prywatnych gigantów mają na celu zapewnienie środowiska sprzyjającego produkcji najnowocześniejszych kości pamięci, w tym pamięci o wysokiej przepustowości (HBM) i układów scalonych w procesach 2 i mniej nanometrów.
Korea Południowa łączy z inwestycją duże nadzieje
Korea chce, aby nowy klaster przejął 10% światowego rynku układów scalonych do 2030 roku i zwiększył samowystarczalność kraju w łańcuchu dostaw kluczowych materiałów do 50% z obecnych 30%.
Koreański rząd planuje też zapewnienie wystarczających dostaw energii elektrycznej i wody, nowe zwolnienia podatkowe dla kluczowych technologii chipów i wyznaczy określone obszary, takie jak Pangyo na potrzeby produkcji niskonapięciowych, wydajnych układów scalonych dla AI, Suwon dla półprzewodników kompozytowych (GaAs, InP, InGaAlP) i Pyeongtaek dla nowego centrum badań i rozwoju półprzewodników.
Prezydent Yoon Suk Yeol oświadczył, że elektrownie jądrowe w kraju będą zapewniać stabilne dostawy energii do klastra chipów. Korea chce też przyciągnąć inwestycje zagraniczne, usprawnić narodową infrastrukturę badań nad chipami, rozwijać kształcenie lokalnych talentów i ułatwić wjazd zagranicznych ekspertów.
Budowa nowych fabryk ma stworzyć 70 000 miejsc pracy, a dodatkowo 40 000 stanowisk w firmach dostarczających części i materiały — ogólnie rzecz biorąc, projekt ma zatrudniać 3,46 mln osób. Minister Handlu, Przemysłu i Energii Ahn Duk-geun wyraził przekonanie, że sukces megaklastra umocni pozycję Korei jako światowego lidera w dziedzinie chipów i zwiększy eksport półprzewodników do 120 miliardów dolarów.
Źródło: Korea Times
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.