Brytyjskie GCHQ użyje sztucznej inteligencji do zwalczania pedofilii
GCHQ (Government Communications Headquarters) użyje sztucznej inteligencji do walki z pedofilią, dezinformacją i handlem ludźmi. Agencja ujawniła dziś, w jaki sposób wykorzysta SI do ochrony Wielkiej Brytanii przed zagrożeniami, które można wykryć analizując komunikację w internecie.
Opublikowany dziś dokument zatytułowany „Etyka SI: Pionierzy nowego bezpieczeństwa narodowego” wyjaśnia, dlaczego ta technologia będzie głównym elementem całego systemu, który zapewni bezpieczeństwo kraju w coraz bardziej złożonym świecie cyfrowym. W dokumencie opisano również, w jaki sposób GCHQ zamierza korzystać ze sztucznej inteligencji. Agencja przedstawiła też procedury, jakie wdroży, aby był on sprawiedliwy i przejrzysty. Obejmuje to też ustanowienie etycznego kodeksu postępowania w zakresie SI, by chronić prywatność obywateli.
Podano też przykłady wykorzystania tej technologii:
- Sprawdzanie faktów i zwalczanie fake newsów oraz dezinformacji rozsiewanych przez obce wywiady.
- Zwalczanie międzynarodowych sieci umożliwiających handel ludźmi, narkotykami i bronią.
- Analiza czatów i forów internetowych pod kątem dowodów na uwodzenie nieletnich w celu zapobiegania pedofilii.
Etyka użycia sztucznej inteligencji
„Usługi SI są nieocenione w wielu naszych zadaniach, ponieważ chronimy kraj, jego mieszkańców i sposób życia. Sztuczna inteligencja pozwala naszym analitykom zarządzać ogromną ilością złożonych danych. Usprawnia też podejmowanie decyzji w obliczu coraz bardziej złożonych zagrożeń – od ochrony dzieci po poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego. Chociaż ta rewolucja technologiczna wiąże się z wielką szansą, stwarza również poważne wyzwania etyczne dla całego społeczeństwa, w tym GCHQ. Dziś przedstawiamy nasz plan i ramy etycznego wykorzystania SI w naszej misji. Mam nadzieję, że zainspiruje on ludzi w kraju i za granicą do stworzenia systemu, który zapewni uczciwe, przejrzyste i odpowiedzialne użycie sztucznej inteligencji” – powiedział dyrektor GCHQ, Jeremy Fleming.
Brytyjczycy chcą jednocześnie otworzyć w Manchesterze centrum badań nad SI. Technologia już jest wykorzystywana do zwalczania cyberprzestępców i akcji propagandowych w sieci. Agencja chce jej też użyć, aby pomóc policji w wykrywaniu innych przestępstw.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.