TSMC otrzyma 6,6 miliarda dolarów na wsparcie produkcji chipów w USA
W ramach inicjatywy mającej na celu wzmocnienie amerykańskiego sektora produkcji półprzewodników, administracja Bidena przyznała Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), czołowemu producentowi najbardziej zaawansowanych mikrochipów, dotacje w wysokości do 6,6 miliarda dolarów. Środki te przyznano na podstawie ustawy CHIPS and Science Act i zostaną przeznaczone na budowę pierwszego, głównego centrum TSMC w Stanach Zjednoczonych, które znajdzie się w Phoenix. Firma zobowiązała się już do zbudowania dwóch zakładów w tym miejscu i wykorzysta część środków grantowych na budowę trzeciej fabryki.
Grant dla TSMC jest drugią co do wielkości dotacją w ramach programu mającego na celu ponowne ustanowienie Stanów Zjednoczonych jako lidera w produkcji półprzewodników. Ogłoszenie to następuje kilka tygodni po tym, jak prezydent Biden ogłosił, że Intel otrzyma dotacje w wysokości 8,5 miliarda dolarów i do 11 miliardów dolarów pożyczek.
Ustawa CHIPS, przyjęta w 2022 roku, przekazała Departamentowi Handlu 39 miliardów dolarów na dystrybucję w formie dotacji, mających zachęcić firmy do budowy i rozbudowy zakładów produkcyjnych chipów w całych Stanach Zjednoczonych. Program ten stanowi główny filar agendy polityki gospodarczej prezydenta Bidena, skoncentrowanej na wzmacnianiu amerykańskiego sektora produkcyjnego.
TSMC otrzyma też pożyczki i ulgi podatkowe
Dodatkowo, rząd federalny zapewni TSMC pożyczki do kwoty 5 miliardów dolarów. Spółka ma również prawo do skorzystania z ulg podatkowych, które mogą pokryć 25 procent kosztów budowy i wyposażenia fabryk w sprzęt. Około 50 milionów dolarów z grantów zostanie przeznaczonych na szkolenie i rozwój siły roboczej firmy.
Inwestycja ta ma pomóc Stanom Zjednoczonym w rozpoczęciu produkcji najbardziej zaawansowanych półprzewodników, używanych w sztucznej inteligencji, smartfonach oraz najbardziej wrażliwym sprzęcie wojskowym.
To problem związany z bezpieczeństwem narodowym, że nie produkujemy żadnych z najbardziej zaawansowanych chipów w Stanach Zjednoczonych – powiedziała w niedzielę sekretarz handlu, Gina Raimondo.
Teraz, dzięki tej inwestycji, te chipy będą produkowane w Stanach Zjednoczonych.
Inwestycja TSMC ma stworzyć około 6 tys. miejsc pracy w produkcji oraz ponad 20 tys. miejsc pracy w budownictwie. Firma będzie musiała spełnić określone kamienie milowe dotyczące budowy i produkcji zanim otrzyma pieniądze.
Źródło: New York Times
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.