TSMC, Bosch, Infineon i NXP inwestują 10 miliardów euro w fabrykę chipów w Niemczech
Firma TSMC ogłosiła wczoraj plany utworzenia spółki joint venture European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), w której partnerami będą firmy Bosch, Infineon i NXP. Wspólnie zbudują fabrykę chipów w pobliżu Drezna w Niemczech. Nowy fab pracujący na waflach krzemowych o średnicy 300 mm będzie produkować półprzewodniki w procesach technologicznych TSMC 28/22 nm i 16/12 nm, głównie dla sektora motoryzacyjnego i przemysłowego. Ponieważ projekt jest planowany w ramach ustawy European Chips Act, TSMC ma otrzymać dotacje na jego budowę.
Fabryka ESMC będzie zlokalizowana w pobliżu Drezna w Niemczech i będzie miała miesięczną zdolność produkcyjną na poziomie 40 tys. wafli krzemowych. Zakład będzie korzystał z rodziny procesów produkcyjnych 28 nm i 22 nm dla układów o niskim poborze mocy oraz 16 nm i 12 nm z FinFET. W fabie zatrudnienie znajdzie około 2000 pracowników i inżynierów.
ESMC zamierza rozpocząć budowę fabryki w drugiej połowie 2024 r., a produkcja pierwszych wafli przewidziana jest na koniec 2027 r. Jak informuje TSMC, fabryka będzie obsługiwać głównie producentów samochodów z Niemczech i Austrii, zapewniając stały dopływ chipów do tych firm.
Ta inwestycja w Dreźnie jest dowodem na zaangażowanie TSMC w zaspokojenie strategicznych potrzeb naszych klientów w zakresie mocy produkcyjnych i technologii, a my jesteśmy podekscytowani tą możliwością pogłębienia naszej wieloletniej współpracy z Bosch, Infineon i NXP – powiedział dr CC Wei, dyrektor generalny TSMC.
Ponieważ fabryka będzie produkować chipy tylko w dojrzałych technologiach 12/16 nm i 22/28 nm, producenci samochodów nadal będą musieli zamawiać zaawansowane procesory dla systemów autonomicznych i infotainment w fabrykach TSMC w Tajwanie i USA. Dlatego firmy takie jak Bosch, BMW, Infineon, Mercedes-Benz Group, NXP, Stellantis i Volkswagen Group będą mogły pozyskiwać różne mikrokontrolery i czujniki z ESMC, ale ich najbardziej zaawansowane komponenty, które będą definiować możliwości ich pojazdów, będą produkowane na Tajwanie lub w USA przez TSMC lub w Niemczech przez Intel Foundry Services.
TSMC będzie mieć 70% udziałów w ESMC
Dojrzałe procesy to produkty nie tylko dla branży motoryzacyjnej i przemysłowej, ale także dla różnych zastosowań, które mieszczą się w ramach Internetu rzeczy. Te będą czerpać znaczne korzyści z niskiego poboru mocy układów wytwarzanych w procesach TSMC 22 nm i N12e.
Infineon wykorzysta nowe moce produkcyjne, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie, zwłaszcza swoich europejskich klientów, głównie w sektorze automotive i IoT – powiedział Jochen Hanebeck, dyrektor generalny Infineon Technologies.
Zaawansowane możliwości będą stanowić podstawę do opracowywania innowacyjnych technologii, produktów i rozwiązań, które będą adresować globalne wyzwania dekarbonizacji i digitalizacji.
Pod względem finansowym przedsięwzięcie jest strukturyzowane w taki sposób, że TSMC będzie posiadać 70% udziałów, a pozostali partnerzy po 10%. Skumulowane inwestycje mają przekroczyć 10 miliardów euro. ESMC spodziewa się otrzymać około 5 miliardów euro dotacji w ramach European Chips Act i od rządu niemieckiego.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.