Niemcy przeznaczają 20 miliardów euro na dotacje dla przemysłu układów scalonych
W najbliższych latach Niemcy planują zainwestować około 20 miliardów euro w przemysł półprzewodników – informuje tamtejsze Ministerstwo Gospodarki. Kraj dąży do uniezależnienia od Korei Południowej i Tajwanu w zakresie chipów oraz zabezpieczenia łańcucha dostaw tych produktów.
Niemcy potrafiły przyciągnąć międzynarodowych producentów chipów, oferując dotacje w ramach unijnego aktu „Chips Act”, którego celem jest podwojenie udziału UE w światowej produkcji chipów do 20% do 2030 roku. W ubiegłym miesiącu Intel przedstawił plany wydania ponad 30 miliardów euro na rozwój dwóch fabów w Magdeburgu – największej zagranicznej inwestycji w historii Niemiec.
Ministerstwo poinformowało również, że tajwański producent półprzewodników TSMC wyraził zainteresowanie inwestycją w zakład produkcji chipów w Niemczech i że ministerstwo utrzymuje bliski kontakt z firmą w sprawie decyzji inwestycyjnej. TSMC, największy na świecie kontraktowy producent chipów (foundry), od 2021 roku prowadzi rozmowy z niemieckim krajem związkowym Saksonia w sprawie budowy fabryki w Dreźnie.
Niemcy połowę tej kwoty przeznaczą na dofinansowanie inwestycji firmy Intel
Z całej sumy, blisko 10 miliardów euro w formie dotacji trafi do Intela. Pozostała część zostanie przekazana innym producentom chipów, w tym Infineon, Globalfoundries i wspomniane wyżej TSMC.
Pieniądze od 2024 roku będą wypłacane z Funduszu Klimatu i Transformacji, a ministerstwo dodało, że finansowanie może być przyznane tylko po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na poszczególne projekty.
Niemcy nie ujawniają, ile z tej kwoty trafi do TSMC, a GlobalFoundries skrytykowało dotacje Berlina dla swojego tajwańskiego konkurenta. Thomas Caulfield, CEO firmy, powiedział w rozmowie z „Financial Times”, że te fundusze „zakłócą konkurencję”.
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.