Infineon – popyt na układy scalone dla motoryzacji znacznie przewyższa podaż
Infineon, wiodący na świecie dostawca półprzewodników dla przemysłu motoryzacyjnego i energetycznego, nadal dostrzega, że popyt znacznie przewyższa podaż, pomimo rosnącej niepewności związanej z wojną w Ukrainie, lockdownami spowodowanymi nową falą zakażeń COVID-19 w Chinach i inflacją.
Helmut Gassel w rozmowie z Nikki Asia powiedział, że popyt słabnie w segmentach związanych z komputerami PC, telewizorami i smartfonami, a otoczenie jest bardziej wymagające niż w zeszłym roku. Na dodatek spadło zaufanie konsumentów.
Z drugiej strony, popyt w segmentach, w których specjalizuje się Infineon – motoryzacyjnym, przemysłowym, energii odnawialnej i inteligentnych urządzeń – jest nadal bardzo silny dzięki czynnikom strukturalnym, jak twierdzi Gassel. W szczególności, silny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych oraz nacisk na produkcję energii odnawialnej tworzą nowe zapotrzebowanie na półprzewodniki.
Firma Infineon poinformowała, że jej portfel zamówień, łącznie z tymi, które jeszcze nie zostały potwierdzone, wzrósł do 37 mld euro, w kwartale styczeń-marzec, w porównaniu z 31 mld euro w poprzednim kwartale. Ponad 50% tych zamówień dotyczy produktów związanych z motoryzacją, a około 75% to zamówienia na dostawy w ciągu najbliższych 12 miesięcy – powiedział Gassel.
Infineon nie jest w stanie sprostać zamówieniom
Gassel powiedział, że jest oczywiste, że te zamówienia znacznie przekraczają możliwości produkcyjne jego firmy. Oprócz dużego popytu na półprzewodniki związane z branżą motoryzacyjną, obecne niedobory są najbardziej odczuwalne w przypadku układów scalonych dla mikrokontrolerów i chipów komunikacyjnych, których produkcja jest zazwyczaj zlecana kontraktowym producentom półprzewodników – twierdzi Gassel.
Nasze możliwości zaspokajania popytu klientów będą w większości przypadków ograniczone przez cały rok kalendarzowy, a w przypadku niektórych zastosowań mogą sięgać nawet do 2023 roku – mówi Gassel.
Infineon, jako kluczowy dostawca firm Bosch, Continental, Denso, Apple i Samsung, jest czołowym na świecie producentem półprzewodników dla branży motoryzacyjnej i energetycznej pod względem udziału w rynku oraz jednym z wiodących producentów układów mikrokontrolerów.
Firma posiada rozbudowaną bazę produkcyjną w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. W ubiegłym roku otworzyła fabrykę układów scalonych w Villach, w Austrii. Rozbudowuje również zakłady produkcyjne w Kulim (Malezja) oraz planuje zwiększyć możliwości pakowania i testowania układów scalonych w Indonezji.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.