Arm tworzy swój własny zaawansowany prototyp układu scalonego
Arm opracowuje własny układ scalony, aby zaprezentować możliwości swoich projektów, ponieważ grupa należąca do SoftBanku stara się przyciągnąć nowych klientów i napędzić wzrost po pierwszej ofercie publicznej, która ma się odbyć jeszcze w tym roku.
Według informacji przedstawianych przez Financial Times, firma będzie współpracować z partnerami produkcyjnymi w celu opracowania nowego chipa. Mają to być najbardziej zaawansowane prace w zakresie produkcji układów scalonych, jakie kiedykolwiek podjęła grupa z siedzibą w Cambridge.
Firma od lat sprzedaje swoje projekty producentom układów scalonych, zamiast angażować się bezpośrednio w rozwój i produkcję półprzewodników. Arm ma ponoć nadzieję, że prototyp pozwoli jej zademonstrować moc i możliwości swoich konstrukcji szerszemu rynkowi.
Arm już wcześniej zbudował z partnerami (Samsungiem i TSMC) kilka chipów testowych, ale głównie w celu umożliwienia programistom zapoznania się z nowymi produktami. FT informuje, że według wielu wysoko postawionych w branży osób, najnowszy chip – nad którym firma pracuje od sześciu miesięcy – jest „bardziej zaawansowany” niż jakikolwiek wcześniejszy. Stworzyła również większy zespół, który będzie realizował projekt i kieruje produkt raczej do producentów układów scalonych niż do twórców oprogramowania.
Według doniesień, firma zbudowała nowy zespół, który będzie prowadził rozwój tych prototypowych chipów dla urządzeń mobilnych, laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Kieruje nim Kevork Kechichian, weteran przemysłu chipowego, który dołączył w lutym tego roku. Wcześniej pracował on w firmach NXP Semiconductors i Qualcomm, nadzorując rozwój flagowego układu Snapdragon firmy z San Diego.
Arm zawsze była „Szwajcarią” rynku półprzewodników
Plotki o ruchach Arm w zakresie produkcji chipów podsyciły obawy w branży półprzewodników, że jeśli firma stworzy wystarczająco dobry układ scalony, może starać się go w przyszłości sprzedać, a tym samym stanie się konkurentem dla niektórych ze swoich największych klientów, takich jak MediaTek czy Qualcomm.
Każdy ruch w kierunku budowania chipów przeznaczonych do szerszej sprzedaży komercyjnej podważyłby pozycję firmy Arm jako neutralnej w przemyśle półprzewodników, sprzedającej projekty niemal wszystkim producentom chipów do urządzeń mobilnych, a jednocześnie nie konkurującej z nimi bezpośrednio. Neutralny model doprowadził do tego, że produkty firmy można znaleźć w ponad 95 procentach smartfonów, a klientami są między innymi Qualcomm, MediaTek i Apple.
FT nie uzyskał komentarza od Arm.
Źródło: FT
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.