NASA łata oprogramowanie sond Voyager – aktualizacja pokona 12 miliardów kilometrów
Około 46 lat po tym, jak sondy NASA Voyager 1 i Voyager 2 wyruszyły w podróż w celu zbadania przestrzeni kosmicznej, ten zabytkowy dziś sprzęt nadal otrzymuje poprawki oprogramowania.
Jedna z aktualizacji powinna naprawić uszkodzone dane, które Voyager 1 zaczął przesyłać w zeszłym roku, a inny zestaw ma na celu zapobieganie gromadzeniu się zanieczyszczeń w silnikach obu statków kosmicznych. Łącznie, aktualizacje te mają na celu utrzymanie sond w kontakcie z Ziemią tak długo, jak to możliwe.
Na tym etapie misji zespół inżynierów stoi przed wieloma wyzwaniami, na które po prostu nie mamy gotowych odpowiedzi – powiedziała w oświadczeniu Linda Spilker z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.
Voyager 1 zniekształca dane przesyłane na Ziemię
W maju 2022 roku kontrola naziemna zaczęła odbierać komunikaty z systemu artykulacji i kontroli położenia (AACS) sondy Voyager 1, który utrzymuje antenę sondy w jednej linii z Ziemią. O ile inżynierowie są w stanie stwierdzić, sprzęt AACS jest w idealnym stanie; ale z nieznanego powodu AACS przekierował swoje dane telemetryczne przez wyłączony z użycia komputer pokładowy, który zniekształcił dane.
Ta aktualizacja nie odpowie jednak na pytanie, dlaczego system AACS przekierował dane telemetryczne, co może wskazywać na większy problem z Voyagerem 1. Mimo to inżynierowie są przekonani, że powinna rozwiązać ten problem zaraz po tym, jak transmisja aktualizacji zakończy swoją ponad 20-godzinną podróż.
Sondy Voyager mogą regulować swoje anteny, uruchamiając silniki. Jednak każde odpalenie pozostawia warstwę osadów w dyszach wlotowych, które dostarczają paliwo do komór spalania. Zanieczyszczenia osadzały się przez dziesięciolecia i inżynierowie NASA obawiają się, że silniki wkrótce mogą przestać pracować.
Dlatego też we wrześniu i październiku inżynierowie zaczęli pozwalać sondom na większą rotację – w celu zmniejszenia częstotliwości, z jaką muszą one uruchamiać silniki. Jeśli akcja się powiedzie, paliwa powinno wystarczyć jeszcze na najbliższe pięć lat.
Źródło: space.com
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.