HPE Spaceborne Computer-2 na ISS – 24 kosmiczne eksperymenty zakończone sukcesem
HPE Spaceborne Computer-2 spędził już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej cały rok. Co w tym czasie udało się osiągnąć i jakie korzyści mają astronauci z posiadania takiego sprzętu na stacji?
Samo dostarczenie i umieszczenie HPE Spaceborne Computer-2 (SBC-2) w ograniczonej przestrzeni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) było nie lada wyzwaniem, a to przecież zaledwie początek całego programu. Głównym założeniem było przyspieszenie przetwarzania danych na stacji i udało się to doskonale. Proces został przyspieszony 20 000 razy, co pozwoliło na skrócenie czasu oczekiwania na wyniki obliczeń z miesięcy do minut.
Poprzez wykorzystanie komputera Spaceborne Computer-2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wspomagamy społeczność naukową, która stawia sobie za cel dokonywanie przełomów naukowych przynoszących korzyści całej ludzkości, zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i tutaj na Ziemi – mówi dr Mark Fernandez, główny badacz w projekcie Spaceborne Computer-2 w HPE.
Projekt zaowocował już ukończeniem 24 eksperymentów prowadzonych przez różne instytucje, pokazujących nowe możliwości badania kosmosu i stanowiących kamienie milowe dla ludzkości – dodaje.
HPE Spaceborne Computer-2 pozwala na przetwarzanie danych w trudnych środowiskach brzegowych, takich jak przestrzeń kosmiczna. To z kolei umożliwia astronautom i badaczom bardzo szybkie wysyłanie danych na Ziemię. Wcześniej przesłanie 1,8 GB surowych danych sekwencji DNA trwało średnio 12,2 godziny. Dzięki SBC-2, naukowcy na pokładzie ISS mogą przetworzyć te same informacje w sześć minut. Po zebraniu wstępnych wniosków kompresują je do pliku o wielkości 92 KB i wysłają na Ziemię w ciągu dwóch sekund, co oznacza 20 000-krotne przyspieszenie procesu.
Przez ostatni rok HPE Spaceborne Computer-2 nie próżnował na stacji i przeprowadzono dzięki niemu dziesiątki eksperymentów z danymi, przetwarzając je w czasie rzeczywistym na brzegu sieci. Wyniki badań zostaną wykorzystane przez naukowców opracowujących rozwiązania w dziedzinie eksploracji kosmosu, z takich instytucji jak Axiom, Cornell University, Comucore, Microsoft, NASA i Titan Space Technologies.
Przykłady eksperymentów, które przeprowadzono z pomocą HPE Spaceborne Computer-2
- Zwiększenie bezpieczeństwa astronautów i ich samowystarczalności, dzięki metodzie wykrywania uszkodzeń rękawic w skafandrach przy zastosowaniu sztucznej inteligencji
- Automatyczna interpretacja zdjęć satelitarnych po kataklizmach realizowana przez NASA Jet Propulsion Laboratory
- Symulacja druku 3D w przestrzeni kosmicznej wraz z Cornell Fracture Group, działająca przy Cornell University.
- Rozszerzenie możliwości sieciowych na ISS, dzięki prototypowemu rdzeniowi 5G, który dostarczyła firma Cumucore
- Współpraca ze studentami w ramach konkursu Codewars
HPE Spaceborne Computer-2 (SBC-2) jest pierwszym komercyjnym rozwiązaniem edge computing, które umożliwia przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym na brzegu sieci w kosmosie. Dzięki wspólnym wysiłkom Hewlett Packard Enterprise (HPE) i Krajowego Laboratorium ISS, SBC-2 został wysłany do stacji w lutym 2021 roku, a w maju zainstalowano go na ISS. Składa się on z rozwiązań firmy HPE z dziedziny przetwarzania danych na brzegu sieci, w który wchodzą system HPE Edgeline Converged EL4000 Edge oraz serwer HPE ProLiant DL360. Umożliwią one pozyskiwanie i przetwarzanie danych z różnorodnych urządzeń w obszarach takich jak przetwarzanie brzegowe, czyli poza rdzeniem sieci, obliczenia dużej skali (HPC) i sztuczna inteligencja.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o programie HPE Spaceborne Computer-2, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę: www.hpe.com/info/spaceborne
Źródło: informacja prasowa
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.