Microsoft Bing już wkrótce uruchomi wyszukiwanie z ChatGPT
Według doniesień, wyszukiwarka Bing już w marcu ma udostępnić usługę „Wyszukaj z ChatGPT”. Sztuczna inteligencja, w przeciwieństwie do zwykłego silnika wyszukiwarki, jest w stanie odpowiedzieć na zapytanie pełnymi zdaniami i już w wynikach zawrzeć potrzebną informację.
Sztuczna inteligencja ChatGPT spowodowała ostatnio spore poruszenie w branży IT i co chwilę pojawia się w nagłówkach doniesień prasowych. Ostatnia, trzecia już wersja, potrafi pełnymi zdaniami odpowiadać na skomplikowane pytania, a tekst, który tworzy, do złudzenia przypomina napisany przez człowieka.
Doszło nawet do tego, że uczelnie zaczęły się zastanawiać, jak bronić się przed studentami piszącymi prace z jej pomocą. Powstają już nawet algorytmy, które mają za zadanie odróżnienie tekstu stworzonego przez SI od napisanego ludzką ręką – w podobny sposób działają mechanizmy wykrywające fałszerstwa deep fake, które powstały dzięki algorytmom sztucznej inteligencji.
Bing kontra Google
Nic więc dziwnego, że w Google mogło zacząć robić się gorąco, bo przecież nie ma przeciwskazań, aby mechanizmów ChatGPT użyć do serwowania odpowiedzi na zapytania w wyszukiwarce. Tym sposobem, zamiast ściany linków, które być może zawierają gdzieś odpowiedź na nasze zapytanie, dostaniemy odpowiedź na nasze pytanie – zupełnie jak w czasie rozmowy z człowiekiem.
Jeśli doniesienia są prawdziwe, wyszukiwarka Bing ma zostać wyposażona w taki mechanizm jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku. Microsoft, który zainwestował miliard dolarów w OpenAI, firmę stojącą za ChatGPT, może w ten sposób spróbować odciąć spory kawał tortu należącego do Google. MS już wcześniej ogłosił plany integracji SI o nazwie Dall-E 2 z Bing Image Creator, gdzie można wpisać opis potrzebnej grafiki, a w odpowiedzi dostaniemy wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz.
Bing nie zrezygnuje oczywiście ze standardowych odpowiedzi w postaci linków, ale pozwoli użytkownikom na uzupełnienie wyników wyszukiwania przez ChatGPT. Pozostaje tylko problem jakości tych odpowiedzi, bo pomimo niezwykle zaawansowanych algorytmów, sztuczna inteligencja potrafi się poważnie mylić. Do informacji wyszukiwanych w ten sposób w Bing będzie trzeba podchodzić z pewną dozą nieufności, bo nie jesteśmy przecież w stanie określić, czy SI wzięła pod uwagę wszystkie możliwe odpowiedzi i czy czegoś, specjalnie bądź nie, nie pominie.
Źródło: The Information
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.