Japonia i USA wspólnie opracują standardy sieci 6G dla technologii autonomicznych
Japonia i USA będą współpracować w celu stworzenia międzynarodowych standardów w technologii autonomicznej wspomaganej przez sieci 6G. Chodzi o powstrzymanie chińskich firm przed zdominowaniem dziedziny, która ma obejmować pojazdy autonomiczne i w pełni zautomatyzowane fabryki.
Japońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji do września będzie wezwać firmy do utworzenia w tym celu konsorcjum. Będzie się ono składało z przedstawicieli wielu branż, w tym zajmujących się telefonami komórkowymi, urządzeniami komunikacyjnymi, samochodami, dronami a nawet produkcją zegarków. Sojusz będzie również zapraszał partnerów z USA silnych w dziedzinie oprogramowania i angażował się w ekspansję zagraniczną.
Zegary atomowe podstawą nowych rozwiązań sieci 6G
Plany zakładają komercjalizację technologii dla zegarów atomowych w układach scalonych do roku fiskalnego 2025. Działają one jak czujniki i są uważane za niezbędne do zdalnego sterowania w czasie rzeczywistym.
Oczekuje się, że sieci 6G rozpowszechnią się do 2030 roku. Tacy chińscy gracze jak Huawei Technologies, ZTE, Alibaba Group Holding i Tencent Holdings już walczą o to, aby ich technologie autonomiczne, wspierane przez 6G, stały się standardami międzynarodowymi.
Nokia i AT&T ogłosiły podobne inicjatywy, wraz z takimi japońskimi grupami jak NTT Docomo, KDDI i Denso. Będą one konkurować z chińskimi rywalami w wyścigu o ustanowienie międzynarodowych standardów sieci 6G. Japońskie ministerstwo komunikacji będzie częściowo wspierać finansowanie badań i rozwoju wraz z testami pilotażowymi. Pomoc będzie udzielana przez cztery lata począwszy od roku podatkowego 2022.
Ministerstwo rozważy też dostarczenie konsorcjum technologii dla wyspecjalizowanych półprzewodników opracowanych przez Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych, organizację badawczo-rozwojową nadzorowaną przez ministerstwo. Dodanie zegarów atomowych do zautomatyzowanych pojazdów i dronów umożliwiłoby precyzyjne określanie czasu i ich lokalizacji, tak jak to robią obecnie zegary atomowe w satelitach GPS.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.