Eni buduje nowy superkomputer HPC6 – jego moc obliczeniowa sięgnie 600 PetaFLOPS
Eni, włoski międzynarodowy koncern energetyczny, rozpoczął budowę nowego systemu superkomputerowego o wysokiej wydajności (HPC), HPC6, który ma znacznie przewyższyć moc obliczeniową istniejących systemów HPC4 i HPC5. Po ukończeniu będzie jednym z najmocniejszych przemysłowych systemów obliczeniowych na świecie.
HPC6 będzie budowany na bazie procesorów AMD EPYC i kart graficznych AMD Instinct, a także HPE Slingshot Interconnect, otwartej sieci Ethernet o wysokiej wydajności zaprojektowaną do obsługi zadań klasy exascale. System znajdzie się w Zielonym Centrum Danych w Ferrera Erbognone, jednym z najbardziej energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska centrów obliczeniowych w Europie.
Poprzez tę inicjatywę demonstrujemy nasze przywództwo technologiczne, potwierdzamy rolę Eni w świecie superkomputerów i wzmacniamy nasze ambicje… – powiedział Claudio Descalzi, prezes firmy.
Ten projekt podkreśla nasze nieustanne zaangażowanie w innowacje i cyfryzację, a także wspiera proces transformacji energetycznej.
HPC6 będzie wykorzystywany do wsparcia szerokiego zakresu działalności Eni
- Poszukiwanie i wydobycie: symulacja modeli geologicznych, optymalizacja kampanii wiertniczych i rozwój nowych technologii wydobycia ropy i gazu.
- Rafinacja i produkcja chemiczna: optymalizacja procesów rafinacji, rozwoju nowych związków chemicznych i redukcji emisji.
- Energia odnawialna: rozwój nowych technologii energii odnawialnej, takich jak energia słoneczna i wiatrowa.
- Cyfryzacja: opracowywanie nowych narzędzi i aplikacji cyfrowych, które poprawią operacje i wydajność.
Nowy system HPC znacznie zwiększa nasze możliwości obliczeniowe i stanowi istotny zwrot w sposobie, w jaki podejmujemy wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym, konkurencyjnością i zrównoważonym rozwojem – powiedział Descalzi.
HPC6 jest kluczowym atutem w realizacji wyzwań związanych z osiągnięciem neutralności węglowej, dostarczając kluczowy instrument technologiczny do uzyskania przewagi konkurencyjnej w rozwoju nowych źródeł energii.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.