Adobe wprowadza asystenta AI dla plików PDF
We wtorek firma Adobe zaprezentowała wirtualnego asystenta wykorzystującego sztuczną inteligencję, który został zintegrowany z programami Reader i Acrobat. Cyfrowy pomocnik ma dostarczać podsumowania oraz odpowiadać na pytania dotyczące plików PDF i innych dokumentów.
Zgodnie z komunikatem prasowym Adobe, Asystent AI, obecnie w fazie beta, jest dostępny w programie Acrobat, a w najbliższej przyszłości zostanie również zintegrowany z Readerem. Po zakończeniu fazy beta firma planuje wprowadzić dla tego narzędzia model subskrypcyjny.
Celem asystenta AI jest wspieranie użytkowników w przyswajaniu treści z długich dokumentów PDF poprzez generowanie zwięzłych podsumowań. Dodatkowo oferuje on interfejs konwersacyjny do odpowiadania na pytania i podpowiada użytkownikom potencjalne zagadnienia dotyczące dokumentu.
Według Adobe, asystent AI może również generować cytowania w celu uwierzytelnienia swoich odpowiedzi oraz tworzyć tekst dostosowany do różnych formatów, takich jak wiadomości e-mail, prezentacje i raporty.
Adobe zadbało o prywatność danych
Chociaż inne modele AI, takie jak ChatGPT, oferują funkcje streszczeń plików PDF przyspieszające analizę dokumentów, ale zazwyczaj wymagają od użytkowników przesłania pliku. Asystent AI firmy Adobe jest wbudowaną funkcją, co w teorii powinno być ukłonem w stronę prywatności danych.
Podczas wywiadu w programie „Squawk on the Street” na CNBC dyrektor generalny Adobe Shantanu Narayen opisał to nowe narzędzie jako część misji firmy polegającej na demokratyzacji dostępu do ogromnej liczby używanych plików PDF. Podkreślił jego zdolność do dostarczania podsumowań, prowadzenia rozmów i korelowania informacji pomiędzy dokumentami w środowisku przedsiębiorstwa.
Wyobraź sobie, że właśnie otworzyłeś 100-stronicowy dokument. Chcesz poznać jego treść, przeprowadzić z nim rozmowę, zadać mu pytania… Chcesz powiązać go z innymi dokumentami, które możesz mieć, a także z całą informacją dostępną w Twojej firmie – mówił w wywiadzie Narayen.
Źródło: CNBC
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.