W Rosji brakuje drukarek igłowych do drukowania paszportów
Ze względu na sankcje wstrzymano dostawy drukarek igłowych od zagranicznych dostawców, na których tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych drukuje paszporty, a w Rosji nie produkuje się takich urządzeń. Pisze o tym gazeta Vedomosti, powołując się na szefa departamentu technologii informacyjnych, komunikacji i ochrony informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jurija Wojnowa.
Drukarek igłowych od dawna nie produkuje się w Rosji. Biorąc pod uwagę wprowadzenie nowych sankcji, teoretycznie nie możemy nawet kupić nowych – wyjaśnił Wojnow przy okrągłym stole w Radzie Federacji 24 listopada.
Według niego resort jest gotowy do zakupu podobnych drukarek od krajowych producentów, jeśli uda im się uruchomić ich produkcję.
Jak wyjaśniła Elena Parasotskaya, ekspert działu doradztwa prawnego firmy Garant, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie będzie mogło obejść się bez specjalnych drukarek przy drukowaniu rosyjskich paszportów, bo byłoby to niezgodne z rozporządzeniem rządu w sprawie paszportów z 8 lipca 1997 r. Ponadto rozporządzenie administracyjne MSW z dnia 16 listopada 2020 r. stanowi, że wypełnienie formularza paszportowego odbywa się „przy użyciu specjalnej drukarki do drukowania na grubym papierze i (lub) dokumentach wielostronicowych”.
Parasotskaya dodaje, że druga i trzecia strona paszportu są wypełniane na drukarce, a oznaczenia na pozostałych stronach można „dokonać poprzez nałożenie stempla, a następnie wypełnienie go ręcznie”.
Według Leonida Markowa, szefa działu rozwoju usług zarządzanych w Softline Group of Companies, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych korzystało z drukarek japońskich producentów Epson i OKI, a także włoskiej firmy Olivetti. Wśród drukarek igłowych w Rosji największą popularnością cieszyły się produkty firmy Epson i amerykańskiego Lexmarka, Według niego, do drukowania ważnych dokumentów w Sbierbanku również używa się drukarek igłowych, głównie produktów Lexmarka. Ponadto za pomocą drukarek igłowych drukowane są bilety Kolei Rosyjskich i wiele innych formularzy.
Po wybuchu działań wojennych na Ukrainie większość producentów sprzętu poligraficznego zdecydowała się opuścić Rosję. Zrobiły tak choćby firmy Epson, HP, Xerox i Canon.
Analitycy ITResearch informują, że w pierwszej połowie 2022 roku w Rosji sprzedano 613 tys. drukarek i stacjonarnych urządzeń wielofunkcyjnych, czyli o 36% mniej niż rok wcześniej. W trzecim kwartale 2022 roku rynek zaczął rosnąć do prawie 300 tys. sztuk, ale wykazywał dwucyfrowy spadek rok do roku. Markov uważa jednak, że zakupione drukarki powinny wystarczyć jeszcze na rok.
Prezes Telecom Daily, Denis Kuskov, przewiduje z kolei, że w związku z niedoborem drukarek w przyszłości mogą wystąpić opóźnienia „w pracy agencji rządowych”.
Obecnie na rynku rosyjskim znajdują się produkty sprzętu poligraficznego chińskich firm, głownie firmy Pantum, a także te, które trafiają do firm w ramach importu równoległego – na przykład produkty Canon, HP i Epson. Niezbędne drukarki igłowe są jednak dostarczane do Rosji w niezbyt dużych ilościach – twierdzi Kuskov.
W sierpniu MSZ Rosji ogłosiło czasowe zawieszenie wydawania rosyjskich paszportów biometrycznych w rosyjskich konsulatach i ambasadach za granicą. Ten problem powstał z powodu braku niezbędnych chipów, które są używane podczas drukowania dokumentów. We wrześniu rosyjskie MSZ ogłosiło wznowienie wydawania paszportów biometrycznych, ponieważ „trudności techniczne” zostały „przezwyciężone”.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.