Udział Tajwanu w światowej produkcji układów scalonych na zlecenie sięgnie 66%
Jak wynika z najnowszej prognozy branżowej, tajwańscy producenci układów scalonych zwiększą w tym roku swój udział w globalnym rynku do 66% całkowitych przychodów. Umocnią tym samym dominującą pozycję wyspy w łańcuchu dostaw chipów.
Według poniedziałkowej prognozy firmy TrendForce, pod przewodnictwem Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), tajwańscy gracze zwiększą swój udział w branży foundry o 2 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2021.
TSMC, największy na świecie producent układów scalonych, zwiększy swój udział o 3 punkty procentowe do 56%, a United Microelectronics Corp. (UMC) utrzyma się na poziomie 7%. Oczekuje się, że globalny rynek chipów kontraktowych wzrośnie o 20% do 128,7 mld USD.
Aż 6 nowych fabryk układów scalonych na Tajwanie
Wśród azjatyckich rywali, udział Samsung Electronics i innych południowokoreańskich producentów chipów spadnie o 1 punkt procentowy do 17%. W Chinach, gdzie przemysł foundry to głównie Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) przewiduje się zwiększenie udziału o 1 punkt do 8%.
Niedobór półprzewodników na świecie jest głównym powodem planów budowy sześciu nowych fabryk układów scalonych na Tajwanie. W Chinach mają powstać cztery zakłady, a trzy planowane są w USA. Oczekuje się, że w 2025 r. na Tajwanie będzie znajdować się 44% światowych mocy produkcyjnych układów scalonych, a w przypadku zaawansowanych chipów udział ten wzrośnie do 58%.
Wyspa będzie nadal dominować w globalnym przemyśle półprzewodników – twierdzi TrendForce.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.