Przychody ze sprzedaży smartfonów Huawei niższe nawet o 40 mld USD
W tym roku smartfony Huawei sprzedają się dużo gorzej niż zazwyczaj. Eric Xu, aktualny prezes firmy, poinformował na konferencji prasowej, że spadek może wynieść od 30 do 40 miliardów dolarów. Nowe, aktualnie rozwijane gałęzie działalności nie będą w stanie zasypać utworzonej w ten sposób wyrwy w finansach firmy.
Głównym powodem są amerykańskie sankcje, nałożone na Huawei w 2019 roku. To przez nie firma nie ma dostępu do technologii pochodzących z USA, a pozyskiwanie komponentów od zewnętrznych dostawców jest utrudnione. To z kolei tłumaczy raport Canalays, w którym chiński gigant wypadł z pierwszej piątki największych sprzedawców smartfonów. Swego czasu Huawei zajmowało przez moment pierwsze miejsce w tym rankingu.
Mimo tego, dział smartfonów przyniósł w zeszłym roku około 50 miliardów dolarów przychodu. W tym roku jednak firma całościowo odnotowała olbrzymi spadek, generując tylko 49,57 miliarda dolarów. Poza sankcjami USA przyczyniły się do tego problemy w Europie. Według Xu, dziś największą nadzieją Huawei jest to, że firma będzie nadal istnieć za pięć do dziesięciu lat.
USA nie zdejmą sankcji z Huawei
Administracja Bidena wykazała jak dotąd niewielką skłonność do zmniejszania presji na Huawei, a amerykańska sekretarz do spraw handlu Gina Raimondo powiedziała Reuterowi w czwartek, że w razie potrzeby podejmie dalsze kroki przeciwko firmie. Wobec tego chiński gigant poszukuje nowych obszarów rozwoju, takich jak modernizacja infrastruktury lotnisk i kopalń w oparciu o 5G i sztuczną inteligencję.
Chiny będą światowym liderem w stosowaniu technologii 5G w ciągu najbliższych kilku lat. Huawei bada również inwestycje w obszarach, które nie mają nic wspólnego z łańcuchem dostaw układów scalonych – powiedział Xu.
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.