Nvidia prezentuje nową platformę dla pojazdów autonomicznych
Nvidia zaprezentowała dziś swoją nową platformę obliczeniową o nazwie DRIVE Thor, która w jednym systemie skupi jazdę autonomiczną i wspomaganą, a także inne funkcje cyfrowe, w tym całość układów infotainment w samochodzie.
Danny Shapiro, szef działu motoryzacyjnego Nvidii, powiedział, że DRIVE Thor będzie w stanie zastąpić liczne chipy i przewody w samochodzie i obniżyć ogólny koszt systemu, choć nie podał konkretnych liczb dotyczących oszczędności.
Możesz sobie wyobrazić ogromne oszczędności pod względem kosztów, pod względem zmniejszonego okablowania, pod względem zmniejszonej wagi i pod względem zmniejszonego zużycia energii – powiedział Shapiro podczas sesji informacyjnej.
Niektórzy producenci samochodów rozpoczęli prace nad projektowaniem własnych chipów, aby uzyskać większą kontrolę i obniżyć koszty. Jednym z nich jest General Motors i jej firma córka Cruise, która w zeszłym tygodniu poinformowała, że opracowała własne chipy i planuje ich wprowadzenie do użytku w 2025 roku. Obecnie spółka korzysta z chipów Nvidii.
Pierwszym klientem, którego będzie używał platformy DRIVE Thor jest chiński gigant Geely.
Shapiro powiedział też, że obecna platforma o nazwie DRIVE Orin będzie wykorzystywana w nowym inteligentnym SUVie chińskiej firmy motoryzacyjnej XPeng. Użyje jej też chiński startup QCraft.
Układy Nvidia z zakazem eksportu
Pytanie, czy chińscy klienci będą nadal mieli dostęp do technologii firmy Nvidia? Niedawny amerykański zakaz eksportu do Chin dwóch najlepszych układów scalonych produkowanych przez firmę Nvidia, już dziś uderza w tamtejsze centra danych. To samo może spotkać platformę DRIVE Thor.
Jest wiele firm wykonujących świetną pracę, robiących rzeczy, które przyniosą korzyści ludzkości i chcemy je wspierać. W przypadkach, gdy mamy produkt dla centrum danych, który objęły pewne ograniczenia eksportowe, pracujemy z chińskimi klientami, aby wymyślić odpowiednią alternatywę – powiedział Shapiro.
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.