Niemiecki ban na urządzenia Huawei może kosztować Deutsche Bahn 400 mln euro
Berlin rozważa aktualnie, czy wykluczyć sprzęt telekomunikacyjny chińskich gigantów Huawei i ZTE z krajowych sieci. Jak donosi Spiegel, jeśli dojdzie do tego, że niemiecki przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn będzie musiał wymienić sprzęt na inny, może go to kosztować nawet 400 mln euro.
Olbrzymie, nawet 6-letnie opóźnienia mogą też dotknąć projektów, które Deutsche Bahn planuje w związku z cyfryzacją wielu aspektów swojego działania. Wewnętrzny raport firmy, na który powołuje się Spiegel, wspomina, że rząd może chcieć, aby ograniczenia były wprowadzone w życie jak najszybciej, więc może nie starczyć czasu na spokojną wymianę sporej części infrastruktury IT.
Rzecznik Deutsche Bahn oświadczył, że firma nie będzie komentować dokumentów wewnętrznych.
Sprzęt Huawei i ZTE znajdziemy w wielu krytycznych sieciach telekomunikacyjnych
Sprzęt Huawei i ZTE obecny jest w wielu krytycznych elementach sieci telekomunikacyjnych państw tak UE jak i NATO. W kilku przypadkach, takich jak USA czy Szwecja, proces zastępowania elementów infrastruktury już się rozpoczął, a rządy proponują mniejszym dostawcom rekompensaty, bo inaczej wielu z nich nie uniosłoby takiej operacji. Niemiecki rząd jeszcze nie zdecydował, czy wykluczyć komponenty produkowane przez Huawei i ZTE z krajowych sieci telekomunikacyjnych, ale sprawa ma zostać rozstrzygnięta w najbliższym czasie.
Decyzja o całkowitym zakazie korzystania z produktów Huawei prawdopodobnie wywołałaby ostrą reakcję ze strony Pekinu, z uwagi na to, że chińskie ministerstwo spraw zagranicznych już wcześniej wezwało Berlin do działania zgodnie z międzynarodowymi zasadami.
Deutsche Bahn, która dąży do cyfryzacji swoich działań, w grudniu zeszłego roku przyznała spółce zależnej Deutsche Telekom kontrakt o wartości 64 milionów euro na dostarczenie większości komponentów do swojej nowej sieci od firmy korzystającej z technologii Huawei.
Źródło: Spiegel
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.