USA dodają 36 chińskich firm do czarnej listy Departamentu Handlu
Kolejna grupa 36 chińskich firm znalazła się na czarnej liście eksportowej USA. Wśród nich znajdziemy Yangtze Memory Technologies (YMTC), giganta w dziedzinie produkcji kości pamięci i spółkę Cambricon, która zajmuje się projektowaniem chipów dla sztucznej inteligencji. Lista ma na celu spowolnienie rozwoju Chin w zakresie zaawansowanych układów scalonych i technologii do zastosowań wojskowych.
Trafienie na czarną listę podmiotów, tworzoną przez Departament Handlu oznacza, że amerykańskie firmy będą musiały przejść niezwykle trudny proces uzyskania licencji na eksport krytycznych technologii do tych klientów w Chinach. W stosunku do 21 podmiotów pojawia się też zapis obowiązujący firmy inne niż amerykańskie. Będą one miały zakaz eksportowania do nich produktów zawierających określoną ilość amerykańskiej technologii.
Opieramy się na działaniach, które podjęliśmy w październiku, aby chronić bezpieczeństwo narodowe USA poprzez surowe ograniczenie … zdolności Chin do wykorzystania sztucznej inteligencji, zaawansowanych obliczeń i innych potężnych, komercyjnie dostępnych technologii do modernizacji wojskowej i łamania praw człowieka – powiedział Alan Estevez, najwyższy urzędnik Departamentu Handlu ds. kontroli eksportu.
Czarna lista USA uderza w największych
Najbardziej znaną firmą z nowododanych do listy jest Yangtze Memory Technologies, największy chiński producent układów pamięci, który, jak informuje Financial Times, został oskarżony o naruszenie amerykańskiej kontroli eksportu, dostarczając produkty chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu, Huawei. Departament Handlu podaje, że obrał za cel YMTC oraz spółkę zależną zarejestrowaną w Japonii.
Od dawna biję na alarm w sprawie poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki stojących za YMTC. YMTC stwarza bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego, więc … administracja musiała działać szybko, aby zapobiec [mu] zdobyciu nawet cala przewagi militarnej lub ekonomicznej – powiedział Chuck Schumer, czołowy demokrata z Senatu.
Na liście znalazła się też spółka Cambricon, jeden z liderów dynamicznie rozwijającej się branży projektującej chipy dla sztucznej inteligencji. Jest ona kluczową firmą w chińskim łańcuchu dostaw chipów. Jeden z inżynierów spółki miał powiedzieć, że amerykańskie kontrole eksportu wprowadzone w październiku nie miały większego wpływu na spółkę, ponieważ projekty układów scalonych nie spełniały docelowego progu. Firma i dziewięć jej oddziałów zostały umieszczone na czarnej liście podmiotów oraz objęte zakazem eksportu dla firm zagranicznych.
Wpisanie firmy Cambricon na czarnę listę stworzy poważne zamieszanie na rynku, ponieważ pozyskuje ona własność intelektualną od brytyjskiej firmy Arm i narzędzia do projektowania układów scalonych od amerykańskich producentów Cadence i Synopsys. W produkcji projektowanych nią chipów uczestniczy też tajwańskie TSMC.
USA umieściły na liście również Tiandy, firmę produkującą kamery do monitoringu i oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. W tym przypadku chodzi o rzekome ułatwianie represji wobec chińskiej mniejszości ujgurskiej i pomoc Iranowi w uzyskaniu amerykańskiej technologii.
Wśród reszty firm, które trafiły na czarną listę USA znajdziemy Shanghai Micro Electronics Equipment Group, AVIC Research Institute for Special Structures of Aeronautical Composites, Shanghai Integrated Circuit Research and Development Center i filie China Electronics Technology Group Corporation.
Departament Handlu usunął jednocześnie 25 firm z listy „niezweryfikowanych” po tym, jak udało się ustalić, że nie używały one amerykańskiej technologii w niewłaściwy sposób.
Źródło: FT
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.