Microsoft wstrzymuje usługi chmurowe w Rosji
Już jutro, 20 marca, Microsoft przestanie świadczyć usługi chmurowe rosyjskim użytkownikom w ramach pakietu sankcji nałożonych na ten kraj. Śladem giganta z Redmond pójdą niedługo Amazon i Google.
Decyzja ta jest częścią szerszych działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Firma Softline uruchomiła dedykowany kanał na Telegramie, aby udzielić wsparcia swoim klientom, a także zaleciła wszystkim użytkownikom jak najszybsze wykonanie kopii zapasowych danych.
Usługi Microsoft będą niedostępne od 20 marca
Wśród narzędzi, które będą niedostępne dla rosyjskich klientów od 20 marca, znajdują się między innymi Power BI i Dynamics CRM.
Elena Wołotowska, wiceprezes ds. inwestycji w rosyjskiej firmie Softline, potwierdziła tę informację, mówiąc, że wszyscy klienci Microsoft zostali już ostrzeżeni. Dodała również, że inni ważni globalni dostawcy usług chmurowych, tacy jak Amazon i Google, wkrótce pójdą w ślady Microsoftu z tego samego powodu. Wołotowska zaleca rosyjskim firmom, które jeszcze tego nie zrobiły, przejście na usługi lokalnych dostawców.
Firmy, które zdecydowały się na zakup usług przechowywania danych w chmurze oferowanych przez Microsoft lub innych zagranicznych dostawców, wykazały się krótkowzrocznością. Zawsze istniało ryzyko odcięcia dostępu do tych danych, a teraz właśnie się ziściło. To poważny problem dla organizacji, które nie zdecydowały się na przejście na oprogramowanie i usługi oferowane przez krajowych dostawców – komentuje Aleksiej Smirnow, dyrektor generalny firmy Basalt SPO.
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad dwa lata temu, zachodni sojusznicy Ukrainy (Stany Zjednoczone, większość krajów UE i inne) wywierają presję na Rosję, aby zrezygnowała ze swojej „specjalnej operacji wojskowej” poprzez sankcje gospodarcze, jednocześnie udzielając Ukrainie znacznej pomocy wojskowej w postaci broni i amunicji.
Jedną z najbardziej dotkliwych sankcji dla rosyjskiego rynku było odcięcie większości banków od systemu obsługi transakcji finansowych SWIFT. Z rynku wycofały się również dwie największe firmy świadczące usługi płatnicze – Visa i Mastercard.
Źródło: Windows Report
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.