Technologia IBM 2nm zapewni smartfonom do 4 dni pracy bez ładowania
W czasie wydarzenia MEET 2022 Smart Future dr Xie Dong powiedział, że technologia IBM 2nm zapewni produkcję układów pozwalających smartfonom pracować do 4 dni bez ładowania. Zapowiedział też, że za rok firma zaprezentuje komputer kwantowy składających się z aż 1000 kubitów.
Technologia IBM 2nm przełomem, do którego dążą inni producenci
Wielu producentów półprzewodników na świecie pracuje w pocie czoła, aby opanować technologie tworzenia tranzystorów o najmniejszej możliwej wielkości. Ograniczeń jest tyle, że większość do tej pory nie opanowała procesów technologicznych 7 i 5 nm. Udało się to tylko nielicznym największym graczom na tym rynku.
Niedawno branża została zaskoczona, gdyż okazało się, że technologia IBM 2nm, którą opracowano z pomocą Samsunga, może sprawić, iż smartfony będą mogły pracować do 4 dni na jednym ładowaniu akumulatora. Niedawno potwierdził to na konferencji MEET 2022 Smart Future dr Xie Dong, wiceprezes IBM i dyrektor ds. technologii w Chinach.
Zrównoważony rozwój
Jedną z podstawowych tematów związanych z najbliższą i nieco dalszą przyszłością firm jest zrównoważony rozwój. Organizacje dążą do neutralności węglowej, zerowej emisji zanieczyszczeń i innych proekologicznych rozwiązań.
Jedni wykorzystują odnawialne źródła energii do zasilania swoich fabryk i biur. Inni starają się w procesie produkcji zużywać jak najmniej wody, generować mniej zanieczyszczeń, wykorzystują materiały z recyklingu itp.
Inni starają się też tworzyć technologie, które zapewnią mniejsze zużycie energii przy zachowaniu lub wręcz zwiększeniu wydajności. Opracowywane są nowe technologie tworzenia akumulatorów, w których gęstość energii pozwoli na dłuższe zasilanie bez konieczności doładowywania.
Powstała już fabryka produkująca panele z perowskitów, które mogą być stosowane na elewacjach budynków, a nawet zastępować okna, gdyż są elastyczne i przezroczyste.
Firma IBM zapowiedziała, że do 2030 roku uda się jej osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych.
Procesory IBM Telum
W trakcie przemówienia dr Xie Dong przypomniał, że procesory IBM Telum zapewnią w niedalekiej przyszłości znaczną poprawę głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Dzięki nim wyszkolenie i użycie sztucznej inteligencji znacznie poprawi wykrywanie oszustw podczas transakcji bankowych.
Skorzystają na tym firmy z sektora bankowego, finansowego, handlowego, ubezpieczeniowego i zajmujących się kontaktami z klientami.
Pierwsze systemy z procesorami IBM Telum zapowiedziano już na połowę tego roku.
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.