AUKUS – USA, Wielka Brytania i Australia współpracują w zakresie bezpieczeństwa
Joe Biden ogłosił, że USA, Wielka Brytania i Australia zawiązują współpracę w zakresie bezpieczeństwa – powstało porozumienie o akronimie AUKUS. Ma to na celu przeciwdziałanie chińskim planom rozbudowy arsenału militarnego. W ramach porozumienia będą budowane okręty podwodne o napędzie atomowym. Będą rozbudowywane technologie sztucznej inteligencji, a także innych technologii służących ochronie tych państw.
Zaawansowane technologie w służbie narodów
Zaawansowane technologie są wykorzystywane do szeroko pojętej ochrony. Dotyczy to nie tylko ochrony granic państw, czyli rozbudowy arsenału militarnego. Chodzi też o cyberbezpieczeństwo, przeciwdziałanie szpiegostwu przemysłowemu, ochronie danych osobowych, a także zdrowia i życia obywateli.
Ostatnimi czasy media rozpisują się o inwestycjach Chin w nowe technologie. Są one wykorzystywane zarówno w dziedzinach cywilnych, jak i wojskowych. Nowe pojazdy, bronie, roboty, a także technologie wykorzystywane w wojnie informacyjnej i cybernetycznej to przyszłość.
W związku z tym, Joe Biden ogłosił, że USA, Wielka Brytania i Australia zawiązują współpracę w zakresie bezpieczeństwa.
AUKUS – USA, Wielka Brytania i Australia współpracują w zakresie bezpieczeństwa
Ogłoszenie przymierza pomiędzy USA, Wielką Brytanią i Australią dotyczy wielu dziedzin związanych z bezpieczeństwem. Kraje mają wymieniać się technologiami i wspierać w budowie zaplecza.
Jednym z pierwszych działań jest porzucenie przez Australię kontraktów z Francją (opiewał na 90 mld dolarów) na budowę atomowych okrętów podwodnych na rzecz USA i Wielkiej Brytanii.
Joe Biden, Boris Johnson i Scott Morrison opisali powody takich działań.
„Chodzi o inwestowanie w nasze największe źródło siły, nasze sojusze i aktualizowanie ich, aby lepiej sprostać zagrożeniom dnia dzisiejszego i jutra. AUKUS — brzmi dziwnie, jak wszystkie te akronimy, ale to jest dobre” – powiedział Joe Biden.
„Musimy teraz przenieść nasze partnerstwo na nowy poziom” – powiedział Scott Morrison.
„Dodajemy nowy rozdział w naszej przyjaźni” – powiedział Boris Johnson.
Współpraca na lata
W ciągu najbliższych miesięcy i lat wypracowane zostaną scenariusze udostępniania technologii, którą do tej pory dysponowały jedynie USA i Wielka Brytania. Do nich dołącza Australia, jako strategiczny partner.
Aby móc korzystać z napędu atomowego w okrętach podwodnych, Australia musi pozyskać pierwiastki rozszczepialne od sojuszników.
Współpraca nie obejmuje tylko uzbrojenia, ale też nowoczesne technologie, które można wykorzystać w walce cybernetycznej, rozwijać technologie pola walki. W ramach umowy kraje będą rozwijały także sztuczną inteligencję pomagającą w różnych aspektach życia, nie tylko w przypadku analizy wojskowej.
Źródło: White House, Reuters
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.