Kobiety w świecie nowych technologii – ITbiznes w Biznes24, odc. 11
Kobiety od setek lat mają trudniej. Przez całe wieki odcinane były od edukacji, polityki, a nawet od bardzo wielu zawodów. Mężczyźni sprowadzali je do roli opiekunek domu, kucharek i maszynek do rodzenia dzieci czy zaspokajania męskich potrzeb. Niestety nawet dziś, w XXI wieku, wciąż natrafiają na problemy zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego dziś liderki biznesu realizują szereg projektów i kampanii społecznych mających wyrównać szanse kobiet na rynku pracy. W najnowszym odcinku naszego programu na kanale Biznes24 rozmawiamy z jedną z tych liderek, dr Bianką Siwińską, prezeską Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, na temat tego, jak można pomóc młodym kobietom realizować się na rynku IT i technologicznych startupów.
Bianka jeszcze w czasach studenckich zapoczątkowała kampanię „Dziewczyny na politechniki”, której celem było zachęcenie młodych kobiet zainteresowanych naukami ścisłymi czy technologiami do aplikowania na uczelnie techniczne. W projekcie wzięło udział 200 tys. licealistek, a udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł o 10 procent.
Dziś Bianka Siwińska zarządza Fundacją Edukacyjną Perspektywy, która realizuje też szereg innych projektów, w tym programy mentoringowe IT For She, Shesnnovation Academy czy Lean in STEM. Organizuje też największą w Europie konferencję technologiczną dla kobiet – Perspektywy Women in Tech Summit, której kolejna edycja jest zaplanowana na grudzień.
W ostatnich miesiącach trwał program Shesnnovation Academy, w ramach którego 35 młodych kobiet pracowało nad realizacją własnych startupów w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Wspomagało ich 35 mentorek – kobiet biznesu, liderek, startuperek i menedżerek. Wiele uczestniczek programu zrealizowało swoje projekty, a zostały one ogłoszone podczas gali, która odbyła się 28 maja. Naszą rozmowę z Bianką nagrywaliśmy jeszcze na dwa dni przed samą galą. Podczas gali ogłoszony został także raport „Kobiety w Technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza”, który pobrać można klikając w link.
W naszym programie rozmawialiśmy też z Ernestem Frankowskim na temat ważnych wydarzeń w świecie nowych technologii. Poruszyliśmy temat kolejnych problemów Huawei. Tym razem Wielka Brytania zapowiedziała, że zamyka swój rynek telekomunikacyjny przed Huawei i nakazała operatorom komórkowym zastąpienie do 2023 roku sprzętu Huawei w swojej infrastrukturze 5G urządzeniami innych producentów, na przykład Nokia czy Ericsson.
Rozmawialiśmy też o kontrowersyjnej decyzji Facebooka, który zapowiedział, że pracownicy zdalni mieszkający poza miastem otrzymają niższe wynagrodzenie niż ich koledzy i koleżanki, którzy zamieszkują miasta.
Opowiadamy także o najnowszej usłudze Canal+, która umożliwia odbieranie telewizji na żywo przez internet.
Ilustracja otwierająca: Ali Pazani / Pexels
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.