Wielka Brytania pozbędzie się infrastruktury 5G Huawei do 2023
Zamieszania wokół 5G w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy. Brytyjski rząd oficjalnie potwierdził plany, by do roku 2023 pozbyć się całkowicie sprzętu Huawei ze swojej infrastruktury 5G. Parlament podjął taką decyzję pod wpływem nacisku Partii Konserwatywnej, której członkowie do dziś nazywani są torysami.
Na Brytyjczyków krzywo patrzy także Donald Trump, któremu bardzo nie spodobała się ich niedawna decyzja, by dopuścić Huawei do budowy infrastruktury 5G z zastrzeżeniem, że udział sprzętu nie może przekroczyć 35% oraz nie może zostać wykorzystany w elementach o znaczeniu krytycznym. Trump zagroził ponadto Wielkiej Brytanii, że ograniczy jej dostęp do Sojuszu Pięciorga Oczu, który zakłada ścisłą współpracę instytucji wywiadowczych tych krajów.
Oficjalnym powodem jest też fakt początkowego ukrywania przez Chiny rozwijającej się epidemii koronawirusa SARS-CoV-19. Dlatego po styczniowych decyzjach Brytyjczyków o częściowej współpracy z Huawei, najnowsze plany zakładają jednak całkowite zerwanie współpracy z tym chińskim przedsiębiorstwem.
W chwili obecnej najwięksi brytyjscy operatorzy, tacy jak EE, Vodaphone i Three, wykorzystują sprzęt Huawei do budowy swojej infrastruktury 5G. Rezygnacja z urządzeń Huawei i zastąpienie jej sprzętem Ericsson czy Nokia oznacza nie tylko spowolnienie wdrożenia 5G na terenie Wielkiej Brytanii, ale także bardzo duże koszty. Już samo ograniczenie udziałów Huawei do 35% oznacza dodatkowy koszt na poziomie 500 milionów funtów, według obliczeń British Telecom.
Operatorzy brytyjscy sugerują, że konieczność rezygnacji z wykorzystania sprzętu Huawei do 2023 rodzi dla nich bardzo duży problem, nie tylko kosztowy, ale także czasowy. Ostrzegają także, że decyzja ta uniemożliwi realizację planów premiera Borisa Johnsona do tego, by pokryć kraj superszybkim internetem szerokopasmowym do 2025 roku.
Konserwatywna partia torysów zapowiada, że wbrew wszelkim argumentom będzie dążyć do tego, by jak najszybciej zablokować dostęp Huawei do rynku brytyjskiego. Torysi podzielają opinię Donalda Trumpa, że stosowanie sprzętu Huawei rodzi zagrożenie związane z bezpieczeństwem narodowym. Twierdzą ponadto, że być może warunki były bardziej przychylne kilka miesięcy temu, ale obecnie sytuacja na świecie diametralnie się zmieniła.
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.