Smartfony z wymiennym akumulatorem już za 4 lata – Rada UE przyjęła rozporządzenie
Do 2027 roku producenci smartfonów będą musieli zapewnić możliwość wymiany akumulatorów we wszystkich nowych urządzeniach sprzedawanych na rynku UE.
Procedura przyjmowania rozporządzenia została zakończona dzisiejszym głosowaniem w Radzie. Po podpisaniu przez Radę i Parlament Europejski, rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie po 20 dniach. W tym momencie rozpocznie się odliczanie czasu: każdy producent, który chce sprzedawać telefony w UE, musi zapewnić, że ich nowe smartfony sprzedawane od 2027 roku będą miały wymienny akumulator.
Akumulatory odgrywają kluczową rolę w dekarbonizacji i przechodzeniu UE na bezemisyjne środki transportu. Jednocześnie w zużytych ogniwach znajduje się wiele cennych zasobów. Musimy być w stanie ponownie wykorzystać te surowce krytyczne zamiast polegać na dostawach z państw trzecich. Nowe przepisy będą promować konkurencyjność europejskiego przemysłu i zapewnią, że nowe akumulatory będą ekologiczne i przyczynią się do zielonej transformacji – komentuje Teresa Ribera, hiszpańska minister transformacji ekologicznej
Oczywiście Rada Europejska ma jurysdykcję jedynie w Europie, co oznacza, że te przepisy nie będą miały technicznego wpływu na inne regiony świata. Jednak w szerszej perspektywie nie ma to zbyt dużego znaczenia. Firmy takie jak Samsung, Google, Apple itp. nie projektują swoich urządzeń specjalnie dla UE. Dotyczy także tabletów, laptopów, samochodów elektrycznych, rowerów elektrycznych i innych urządzeń wyposażonych w akumulatory.
Smartfony nie od razu się zmienią – planowany jest okres przejściowy
Przejściowy okres od teraz do 2027 roku ma dać producentom wystarczająco dużo czasu na przeprojektowanie swoich produktów. Nowe przepisy precyzują, że użytkownicy powinni móc wymieniać baterię w swoim telefonie bez żadnej specjalistycznej wiedzy czy narzędzi. Biorąc pod uwagę, że smartfony projektowane są dzisiaj jako „szklane kanapki” oparte na szerokim stosowaniu klejów, same podstawy projektowania telefonów przez firmy będą musiały ulec zmianie.
Głównym celem tego prawa jest zmuszenie producentów do stworzenia gospodarki obiegu zamkniętego dla akumulatorów. „Gospodarka obiegu zamkniętego” odnosi się do modelu produkcji, w którym surowce są w jak największym stopniu poddawane recyklingowi lub ponownemu wykorzystaniu. W idealnym świecie wszystkie materiały potrzebne do stworzenia smartfona pochodziłyby w 100% z używanych wcześniej urządzeń, tak aby nie trzeba było wykorzystywać nowych surowców. Oczywiście, osiągnięcie 100% jest praktycznie niemożliwe, ale zbliżenie się do tego celu jest bardzo realistycznym dążeniem.
Źródło: Rada UE
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.