Skróty klawiszowe w Windows
Skróty klawiszowe pozwolą na znaczne przyspieszenie pracy na komputerze. Niektóre skróty zna każdy – CTRL+C do skopiowania danych do schowka, CTRL+V, aby je potem wkleić. Lub ALT+F4, by zamknąć aktywne okno. Ale jest jeszcze mnóstwo innych skrótów, o których pewnie większość z Was nie wie, a które mogą być dla Was niezwykle przydatne. Poniżej prezentujemy najbardziej praktyczne skróty klawiszowe systemów Windows 10 i Windows 11.
Praktyczne skróty klawiszowe
Poniżej wskazujemy kilka wybranych skrótów klawiszowych. Zachęcamy do ich wypróbowania. Mamy nadzieję, że będą dla Was pomocne i sprawią, że praca w systemie Windows stanie się dla Was przyjemniejsza i sprawniejsza. Skróty działają tak samo zarówno w najnowszym Windows 11, jak i starszym Windows 10.
Jak działają wszystkie skróty w praktyce, pokazujemy na wideo powyżej – więc zachęcamy do obejrzenia całego materiału.
Windows+Shift+S – łapanie zrzutów ekranu; można wybrać, czy chcemy przechwycić cały ekran (lub kilka ekranów, jeśli mamy podłączonych kilka monitorów do komputera), wybrane okno lub wybrany fragment ekranu – prostokątny lub o dowolnym kształcie. Screenshot zapisywany jest w schowku. Można go potem wkleić do dowolnej aplikacji lub poddać prostej edycji w aplikacji Wycinek i szkic, po czym zapisać w pliku PNG lub JPG na dysku komputera.
Windows+E – wywołuje okno Eksploratora Windows. To znacznie szybsza metoda niż otwieranie tego okna przez klikanie na żółtą ikonkę z folderem na pasku u dołu ekranu.
Ctrl+Shift+N – tworzenie nowego folderu w Eksploratorze Windows. Można oczywiście kliknąć w oknie prawym przyciskiem myszy, a potem wybrać opcję Nowy folder, ale o ile szybciej robi się to skrótem klawiszowym!
F2 – zmiana nazwy pliku lub folderu w Eksploratorze Windows. Wystarczy kliknąć na wybranym pliku, po czym nacisknąć F2 – wówczas można zmienić nazwę. Ten skrót działa też w wielu innych aplikacjach – do zmiany nazwy właśnie (na przykład do edycji treści aktywnej komórki w Excelu).
Windows+P – powoduje wysunięcie po prawej stronie ekranu specjalnego panelu, z którego możemy wybrać konfigurację zewnętrznego monitora (lub monitorów). W Windows 10 panel ma wysokość całego ekranu, w Windows 11 to małe okienko w prawym dolnym rogu. Możemy wybrać „Tylko ekran komputera”, „Tylko drugi ekran”, albo „Duplikuj” (ten sam obraz na obu ekranach) lub „Rozszerz” (domyślna opcja) – czyli każdy monitor wyświetla inne informacje. To bardzo przydatny skrót nie tylko wtedy, gdy podłączamy na przykład do laptopa monitor, ale także projektor. Zachęcamy do wypróbowania!
Shift+Windows+strzałka w prawo/strzałka w lewo – powoduje przerzucenie aktywnej aplikacji na inny monitor. Wypróbujcie, gdy macie do komputera podłączony zewnętrzny monitor!
Windows+. (kropka) – wywołuje panel z emotikonami, które potem można wkleić do maila, wypowiedzi na Facebooku, a nawet poważnego dokumentu w Wordzie 😉 Z panelu możemy też wklejać animowane GIF-y, jeśli chcemy, żeby nasz poważny dokument w Wordzie był naprawdę mało poważny 😉
Windows+N – wywołuje panel powiadomień po prawej stronie w Windows 11, a w Windows 10 – uruchamia szybką notatkę w OneNote.
Windows+Strzałka w lewo / Windows+Strzałka w prawo – skrót do „układania” okienek na ekranie. Windows+Strzałka w lewo spowoduje przyklejenie okna do lewej krawędzi ekranu. To też szybsza metoda niż przenoszenie okienek i ręcznego zmieniania ich rozmiaru przy pomocy myszy.
Windows+Strzałka do góry / Windows+Strzałka w dół – gdy już mamy okno przyklejone do lewej lub prawej połowy ekranu, możemy tym skrótem zmniejszyć je do jednej czwartej rozmiaru ekranu i przykleić do górnej lub dolnej krawędzi
Windows+D – minimalizuje wszystkie otwarte okna i pokazuje pulpit Windows
Windows+Home – minimalizuje wszystkie otwarte okna z wyjątkiem aktywnego. Bardzo przydatne, jeśli chcemy się skupić na pracy w jednej aplikacji, ale nie chcemy zamykać innych okien, a jedynie je zminimalizować.
Windows+L – blokowanie komputera (pojawia się okno logowania). Niezbędny skrót zawsze, gdy odchodzimy od komputera, szczególnie gdy podczas naszej nieobecności ktoś niepowołany może mieć do niego dostęp.
Ctrl+Shift+Esc – wywołuje menedżera zadań. Bardzo przydatny skrót w sytuacjach, gdy któraś aplikacja się zawiesi i chcemy ją zamknąć, a klikanie w krzyżyk w rogu okna nie działa. W menedżerze zadań możemy też podejrzeć, która aplikacja zajmuje najwięcej mocy procesora albo zjada najwięcej pamięci RAM. Jeśli komputer działa za wolno, wystarczy podejrzeć winne aplikacje i je po prostu zamknąć, co od razu „odetka” system bez konieczności restartu całego komputera.
Windows+I (chodzi o literkę i, nie L) – wywołuje okno ustawień Windows. Z poziomu ustawień możemy następnie zmieniać parametry systemu, urządzeń, konfigurować ustawienia sieci lub konta użytkowników, a także wiele innych opcji.
Windows+K – ten skrót jest relatywnie mało znany, a bardzo przydaje się zawsze, gdy chcemy podłączyć zewnętrzne urządzenie – bezprzewodowy ekran, bezprzewodowe słuchawki Bluetooth albo mysz. Wypróbujcie tego skrótu!
Ctrl+C/Ctrl+X/Ctrl+V – te skróty zna pewnie każdy (odpowiednio: kopiuj/wytnij/wklej), ale przypominamy je ze względu na kolejny skrót.
Windows+V – skrót, który pozwala nam wkleić ze schowka nie tylko ostatnio skopiowany element, ale dowolne elementy kopiowane do schowka wcześniej. Czyli mamy dzięki temu dostęp do całej historii schowka. Sprawdźcie!
Windows+X – menu Quick Link. Z poziomu tego menu można wybrać wiele różnych opcji: Aplikacje i funkcje, Centrum mobilności, Opcje zasilania, Podgląd zdarzeń, Menedżer urządzeń i tak dalej. Zachęcamy do wypróbowania tego skrótu!
Windows+”=”, Windows+”-” – po wciśnięciu kombinacji Windows i przycisku „=” na klawiaturze (na tym przycisku znajduje się też znak „+”) pojawia się lupka, która pozwala na powiększenie dowolnego fragmentu ekranu. To przydatna funkcja gdy podczas prezentacji chcemy uczestnikom spotkania wskazać jakiś konkretny element na ekranie.
Windows+Ctrl+D – tworzenie nowego wirtualnego pulpitu. Dzięki tej funkcji możemy na komputerze stworzyć sobie kilka niezależnych pulpitów, pomiędzy którymi można się potem przełączać skrótem klawiszowym Windows+Tab (lub Windows+Ctrl+strzałka w prawo/strzałka w lewo)
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.