Wirtualna rzeczywistość VR TierOne wykorzystana w leczeniu depresji
Polski startup VR TierOne wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do pomocy w leczeniu depresji oraz rehabilitacji osób po udarze, leczeniu onkologicznym i kardiologicznym. Jest skuteczne w terapii ozdrowieńców po zakażeniu koronawirusem.
Walka z depresją
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w 2021 roku depresja będzie drugim najpoważniejszym schorzeniem na świecie. Jedna trzecia osób po ciężkim przebiegu zachorowania na COVID-19 skarży się na zaburzenia psychiczne i neurologiczne.
Doniesienia naukowe przedstawiają aż 98 objawów długoterminowych zachorowania na COVID-19. Są wśród nich chroniczne zmęczenie, trudności z koncentracją, bóle głowy, problemy ze snem, lęki, stany depresyjne, zaburzenia pamięci.
Jedną z najnowszych metod wspomagających terapię osób borykających się z tego typu problemami jest zastosowanie wirtualnej rzeczywistości.
System wirtualnej rzeczywistości VR TierOne
Urządzenie i technologia została opracowana przez grupę doświadczonych naukowców i ekspertów od technologii. Jednym z głównych twórców jest dr hab. Joanna Szczepańska-Gieracha, profesor nadzwyczajna, certyfikowana psychoterapeutka European Association of Psychotherapy i nauczycielka psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim z ponad 20 latami doświadczenia w pomaganiu pacjentom z różnymi schorzeniami.
Drugą ważną osoba jest dr Jarosław Szczygieł, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej, kierujący I Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej SP ZOZ „REPTY” Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach.
Urządzenie i program terapii VR TierOne mogą być wykorzystane przez lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów i pacjentów oddziałów rehabilitacyjnych, a także domów opieki. Technologię wykorzystują takie placówki jak Centrum Kardiologiczne we Wrocławiu, Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach, Fundacja Aktywizacji Seniorów „Siwy Dym” i Centrum Leczenia Bólu Analgomed we Wrocławiu.
„Polskie placówki medyczne często mogą pochwalić się topowym sprzętem do leczenia i rehabilitacji pacjentów, ale nie w sferze dbania o psychiczne zdrowie pacjenta. My wypełniamy tę niszę, dostarczając technologię i program terapii wspomagający powrót do zdrowia pacjentów po udarach i innych ciężkich chorobach, w tym COVID-19. Wszystkie one bardzo często wiążą się z depresją.” – tłumaczy Paweł Pasternak, dyrektor VR TierOne.
Firma jest na etapie pozyskiwania inwestorów na dalszy rozwój. Ma nadzieję uzyskać dofinansowanie i zainteresować swoją technologią placówki za granicami Polski, gdyż program terapeutyczny dostępny jest w kilku językach.
Jak działa terapia z wykorzystaniem technologii VR TierOne?
Branża wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) są obecnie na fali. Rozwój tych technologii zmienia wiele segmentów rynku, w tym także medyczny.
W Polsce pod koniec 2020 roku w ośrodku MSWiA w Głuchołazach odbył się pilotażowy program terapii dla ozdrowieńców po przebytej infekcji wirusem COVID-19. Wykorzystano w niej autorski program firmy VR TierOne. Przyniósł widoczne pozytywne efekty, dlatego może być wdrażany w kolejnych placówkach.
„Objawy u pacjentów przebywających na rehabilitacji pocovidowej wykraczają poza te dotyczące jedynie zaburzeń układu oddechowego, czyli związanych z dusznością, zaburzeniami czynności wentylacyjnych. Bardzo często objawy te dotyczą stanów lękowych i objawów depresji, dlatego w programie rehabilitacji oprócz opieki psychologicznej, uwzględnione są treningi relaksacyjne z wykorzystaniem VR oraz terapii VR TierOne. Potrzeby związane z tą terapią są ogromne i wykraczające poza program rehabilitacji szpitalnej.” – powiedział prof. Jan Szczegielniak, Kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w SP ZOZ Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach.
„Witaj w wirtualnym świecie.” – głos terapeuty zwraca się do pacjenta, który obserwowany z boku wygląda, jakby dobrze się bawił. Tak naprawdę jest w trakcie pracy terapeutycznej i rehabilitacji. Pacjent trafia do „ogrodu odrodzenia”, gdzie słucha terapeuty snującego opowieść, a także wykonuje zalecane przez niego zadania, np. malowanie mandali.
Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości wykorzystuje zjawisko całkowitej immersji w celu odizolowania pacjenta od warunków szpitalnych. Przywołuje to wcześniejsze dobre skojarzenia i w pełni angażuje w proces terapeutyczny.
Terapia za pomocą programu VR TierOne wykorzystuje trzy komponenty. Są to zestawu procedur medycznych wspierających proces leczenia i rehabilitacji, urządzenie medyczne wykorzystujące wirtualną rzeczywistość i dwutygodniowy cykl terapeutyczny.
Terapia angażuje wszystkie zmysły. Ułatwia oderwanie się pacjenta od stresujących warunków i gwarantuje mu pełną koncentrację na prowadzonej terapii. Okulary VR odcinają pacjenta od otaczającego go świata. Jest on całkowicie skupiony na zadaniach terapeutycznych, które inicjują procesy zdrowienia.
„Innowacyjność VR TierOne polega na zamierzonej terapii w dwóch sferach – ruchowej i psychicznej. Z moich doświadczeń wynika, że taka metoda jako dodana do konwencjonalnej rehabilitacji jest dla pacjenta niezwykle przydatna i atrakcyjna.” – powiedział dr Jarosław Szczygieł, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej.
Wyniki przeprowadzonych terapii
Wyniki przeprowadzonych przez firmę badań poskazują, że ich rozwiązanie obniża poziom depresji o 37 proc. (wg skali GDS), lęku o 36 proc. (wg skali HADS), a stres zmniejszał się o 27 proc. (wg skali PSQ).
Wymierne efekty terapii:
- poprawa nastroju i motywacji do rehabilitacji,
- odprężenie psychofizyczne,
- zwiększenie wiary pacjenta w powodzenie procesu fizjoterapii,
- poprawa koncentracji i uwagi,
- poprawa funkcji wzrokowo-przestrzennych,
- zmniejszenie odczuć bólowych,
- pobudzenie mechanizmów plastyczności mózgu,
- zmniejszenie poczucia obciążenia wśród personelu oddziałów rehabilitacyjnych.
Oprócz samej terapii VR TierOne wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do aktywizacji ruchowej kończyn górnych i obręczy barkowej.
Technologia VR jest wykorzystywana na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest wspieranie budowy lepszych i bezpieczniejszych samochodów, co wykorzystuje między innymi Volvo.
Źródło: VR TierOne
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.