Starcie Izraela z Hamasem zaburzy łańcuchy dostaw układów scalonych
Wojna to przede wszystkim ludzka tragedia, a konflikt między Izraelem a Hamasem — uznanym przez USA i inne kraje za organizację terrorystyczną — pochłonął już tysiące istnień ludzkich. Zbiera ona również żniwo ekonomiczne. Obecnie w Izraelu działa 500 międzynarodowych korporacji — głównie centra badawczo-rozwojowe po zakupie izraelskich start-upów – od Intela po IBM, Apple, Sony, Microsoft, Google i Facebooka.
W 2015 r. Izrael wydał 4,3% swojego produktu krajowego brutto (PKB) na badania i rozwój cywilnych technologii, co jest najwyższym wskaźnikiem na świecie. Kraj jest także domem dla wielu firm i zakładów zajmujących się elektroniką i półprzewodnikami.

Intel stał się największym prywatnym pracodawcą i eksporterem w Izraelu oraz lokalnym liderem branży elektronicznej i informatycznej. Posiada trzy centra rozwoju w Hajfie, Petah Tikva i Jerozolimie. Ponieważ kraj znajduje się obecnie w stanie wojny z Hamasem, wielu pracowników, a nawet kierownictwo najwyższego szczebla, służy obecnie jako rezerwiści w Izraelskich Siłach Obronnych (IDF).
Wojna z Hamasem spowodowała powołanie setek tysięcy rezerwistów w siłach IDF
Izrael zapowiedział już, że powoła w sumie bezprecedensową liczbę 300 000 rezerwistów, z których wielu może pochodzić z amerykańskich firm technologicznych. Mobilizacja takiej liczby żołnierzy z pewnością wpłynie na możliwości produkcyjne.
Tower Semiconductor ma dwie fabryki w mieście Migdal HaEmek, z szacowaną miesięczną produkcją ponad 50 tys. wafli krzemowych. Firma, która dostarcza klientom półprzewodniki analogowe, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego i na rynek konsumencki, informuje jednak na razie, że działa bez zakłóceń.

Intel posiada fabryki w mieście Kiryat Gat: zakład Fab 28 produkujący chipy w procesie 7 nm oraz obecnie budowany Fab 38, który ma zostać otwarty w 2024 r. i wykorzystywać proces 5 nm z litografią EUV. Kiryat Gat znajduje się zaledwie 20 km od granicy ze Strefą Gazy.
Ponieważ fabryki znajdują się stosunkowo blisko obszaru konfliktu, istnieją obawy o bezpieczeństwo tych obiektów i ich pracowników. Podobnie jak inne firmy, Intel uważnie monitoruje sytuację i podejmuje kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia swoim pracownikom.
Blokada Strefy Gazy zakłóca pracę wielu zakładów
Tysiące Palestyńczyków codziennie przekraczało granicę między Strefą Gazy a Izraelem, udając się pracy. Świadczyli oni podstawowe usługi w każdej branży, w tym w transporcie, logistyce, produkcji, żywności, sprzątaniu i opiece zdrowotnej. Wielu z nich to wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Blokada Strefy Gazy nałożona przez izraelskie siły obronne skutecznie zamknęła wszystkie przejścia graniczne, uniemożliwiając pracownikom dotarcie do miejsc pracy. Powoduje to, że w większości branż brakuje personelu niezbędnego do prowadzenia działalności. Izrael nie nałożył jeszcze blokady na swoją granicę z Zachodnim Brzegiem, który jest również domem dla Palestyńczyków i izraelskich osadników, ale kontrole graniczne będą bardziej rygorystyczne, a wielu Palestyńczyków nie będzie mogło normalnie przekraczać granicy.
Zakłócenia w transporcie, w tym odwołane loty i blokady szlaków morskich, również mają wpływ na łańcuchy dostaw. Wiele linii lotniczych zawiesiło kursy do i z Izraela, pozbawiając podróżnych możliwości przemieszczania się, a to wpływa też na przepływ towarów. Fracht morski spotykają dodatkowe kontrole ze strony izraelskiej marynarki wojennej, co sprawia, że dostarczanie ładunków do i z kraju staje się coraz trudniejsze.
Wojna Izraela z Hamasem uwypukla podatność globalnych łańcuchów dostaw na konflikty geopolityczne i podkreśla potrzebę zdolności adaptacyjnych i planowania awaryjnego w tak burzliwych czasach. Miejmy nadzieję, że przemysł półprzewodników nie ucierpi za bardzo, choć trudno na razie oceniać, jak duże szkody może ponieść.

Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.