Huawei wyrzucany z USA. Miliard dolarów na zastąpienie chińskiego sprzętu
Huawei jest coraz bliższy stania się w USA dostawcą zakazanym. Amerykański Senat przyjął jednogłośnie ustawę Secure and Trusted Communications Networks Act, która przewiduje przekazanie małym operatorom telekomunikacyjnym miliarda dolarów na zakup nowego sprzętu i pozbycie się chińskich urządzeń.
Huawei nie ma w USA łatwego życia. Jeden z największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego klasy operatorskiej na świecie został przez administrację Donalda Trumpa oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz Chin.
Amerykanie utrzymują, że w sprzęt wbudowane są tylne furtki umożliwiające przechwytywanie realizowanej za pomocą urządzeń komunikacji. Pozwalałoby to na szpiegowanie praktycznie każdego.
Na podstawie tych oskarżeń Trump postanowił iść z Huawei na wojnę, czego rezultatem było wpisanie Chińczyków na listę podmiotów, z którymi amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą współpracować.
Odcięło to Huawei między innymi od możliwości oferowania w smartfonach usług Google, dlatego brak ich w modelu Mate 30 Pro czy nadchodzącym flagowcu z elastycznym ekranem Mate Xs.
Amerykański Senat zatwierdził właśnie ustawę Secure and Trusted Communications Networks Act, przyjętą wcześniej przez Izbę Reprezentantów. Zakazuje ona stosowania sprzętu telekomunikacyjnego, co do którego istnieją podejrzenia dotyczące naruszania bezpieczeństwa, oraz uruchamia fundusz w wysokości miliarda dolarów na zastąpienie już działającej infrastruktury na urządzenia produkcji innej niż Huawei lub ZTE.
Huawei i ZTE coraz bliżej wyrzucenia z USA. Miliard dolarów na pozbycie się ich sprzętu
Zanim ustawa wejdzie w życie, musi jeszcze zostać podpisana przez Donalda Trumpa. Kontrowersyjny prezydent USA wiele razy dał się już poznać jako przeciwnik Huawei, jego aprobata wydaje się więc być tylko formalnością.
Jeśli Secure and Trusted Communications Networks Act wejdzie w życie, operatorzy telekomunikacyjni działający na terenach słabiej zurbanizowanych będą mogli liczyć na otrzymanie wsparcia z pozostającego w gestii Federalnej Komisji Łączności funduszu dysponującego środkami w wysokości 1 mld dolarów.
Mają one umożliwić całkowite pozbycie się – „rip and replace” – sprzętu sieciowego, który może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo kraju.
Huawei w odpowiedzi po raz kolejny zadeklarował, że nie prowadzi działalności szpiegowskiej. Dodał też, że zatwierdzona przez Senat kwota jest zbyt niska, żeby zapewnić bezpieczne działanie sieci telekomunikacyjnej, a zrezygnowanie z zakupów sprzętu producenta zaowocuje zwolnieniami amerykańskich pracowników.