Aż 64% pracowników rozważyłoby odejście z pracy, gdyby mieli wrócić do biura na stałe
Nowe dane firmy Kastle, zajmującej się bezpieczeństwem biurowym, która śledzi ruchy kart w tysiącach budynków komercyjnych, pokazują, że biura w dziesięciu największych miastach USA są zajęte w około 40%, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Firmy takie jak Apple i Google zaczęły w kwietniu wymagać od większości pracowników powrotu do biur według schematu pracy hybrydowej.
Jednak według opublikowanych w tym tygodniu wyników badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ADP, firmy wymagające powrotu do biur mogą sprawić, że w nadchodzących miesiącach więcej pracowników odejdzie z pracy, a obowiązek powrotu do biura może skłonić do odejścia zwłaszcza młodszych pracowników.
Raport „People at Work 2022: A Global Workforce View” (Ludzie w pracy w 2022 r.: Globalne spojrzenie na siłę roboczą) objął ponad 32 000 pracowników z USA, Indii, Holandii i innych krajów w listopadzie 2021 roku.
Dwie trzecie globalnej siły roboczej (64%) stwierdziło, że już szukało lub rozważałoby szukanie nowej pracy, gdyby ich pracodawca chciał, aby wrócili do pracy w pełnym wymiarze godzin.
Jeszcze kilka lat temu myśl o pracy w systemie hybrydowym była dla większości ludzi – przepraszam za wyrażenie – odległa. Ale teraz jest jasne, że praca hybrydowa i pragnienie elastyczności po dwóch latach pracy w domu nie znikają – w rzeczywistości nabierają rozpędu – mówi Nela Richardson, główny ekonomista ADP i współautorka raportu, w rozmowie z CNBC.
Jednak kiedy ludzie pytają o elastyczność, mniejszy nacisk kładzie się na lokalizację, a większy na to, kiedy i jak pracują.
Nie chodzi tylko o to, że ludzie chcą pracować w swoich domach – mogą mieć słabe WiFi i nie każdy chce patrzeć na brudne naczynia, kiedy próbuje się skupić. Ale w ciągu ostatnich dwóch lat ludzie przyzwyczaili się do większej autonomii w pracy – czy to do możliwości odbierania dzieci z przedszkola, czy do chodzenia na wizyty lekarskie bez konieczności proszenia o wolne – mówi Richardson.
Biura odstraszają głównie młodszych pracowników
Opór przed powrotem do pracy w pełnym wymiarze godzin jest jeszcze większy wśród młodszych pracowników: Jak wynika z raportu, około 71% osób w wieku od 18 do 24 lat stwierdziło, że rozważyłoby możliwość szukania innej pracy, gdyby firma nalegała na ich powrót do biura w pełnym wymiarze godzin, w porównaniu do 61% osób w wieku od 35 do 44 lat i 56% osób w wieku od 45 do 54 lat.
Richardson wyjaśnia, że praca zdalna jest bardziej naturalna i mniej przerażająca dla młodych pracowników, ponieważ dorastali oni z technologią. Jest ona wbudowana w ich tkankę społeczną, program szkolny, hobby.
Właśnie dlatego firmy muszą wyjść poza obiady z cateringiem i stoły do ping ponga, aby zachęcić młodych ludzi do powrotu do biura. Zamiast tego menedżerowie powinni skupić się na tworzeniu atrakcyjnego środowiska biurowego, w którym pracownicy mogą otrzymać cenne wskazówki od przełożonych i uczestniczyć w zajęciach integrujących zespół ze współpracownikami – dodaje Richardson.
Firmy muszą się rozwijać ze względu na trudną sytuację na rynku pracy. Pracownicy muszą mieć poczucie, że odnoszą osobiste korzyści z wcześniejszego wstawania i dojeżdżania do biura – że to się naprawdę opłaca, bo inaczej odejdą.
Źródło: CNBC
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.