nowe technologie w biznesie

ITbiznes

Chcesz skontaktować się z naszą redakcją? Pisz na adres: redakcja@itbiznes.pl lub zadzwoń: 511 144 444

kaspersky

Włosi idą dalej niż Niemcy – Kaspersky ma zniknąć ze wszystkich państwowych komputerów

Włoskie władze publiczne muszą zastąpić powiązane z Rosją oprogramowanie antywirusowe Kaspersky, aby zapobiec zakłóceniom usług w związku z trwającym konfliktem w Ukrainie. To dużo dalej idący krok niż ostatnio ogłoszony przez Niemcy.

Posunięcie to ma miejsce w momencie, gdy włoski regulator ochrony danych rozpoczyna dochodzenie w sprawie potencjalnego zagrożenia prywatności związanego z używaniem oprogramowania dostarczanego przez rosyjską firmę Kaspersky Lab, w obliczu rosnących obaw dotyczących potencjalnych ataków cybernetycznych. Organ regulacyjny poprosił firmę Kaspersky o podanie liczby i charakteru jej klientów w tym kraju oraz o wyjaśnienie, w jaki sposób jej narzędzia przetwarzają dane osobowe, w tym czy są one udostępniane innym rządom.

Kaspersky

Kaspersky zaprzecza

W oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do agencji Reuters firma Kaspersky poinformowała, że otrzymała prośbę włoskiego organu regulacyjnego i jest gotowa odpowiedzieć na wszelkie jego wątpliwości. Firma Kaspersky przekazała Reutersowi w czwartek, że jest prywatnym podmiotem, który nie ma żadnych powiązań z rosyjskim rządem. W oświadczeniu dodano, że istnieje ryzyko, iż firma ucierpi z powodu decyzji, które są oparte na geopolityce, a nie na rzeczywistych problemach technicznych.

W rekomendacji wydanej na początku tego tygodnia włoska państwowa agencja ds. bezpieczeństwa cybernetycznego stwierdziła, że nie ma dowodów na to, że produkty dostarczane przez firmy powiązane z Rosją zostały skompromitowane od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego. Ostrzegła jednak, że w związku z narastającym konfliktem należy ponownie ocenić ryzyko, a oprogramowanie antywirusowe jest szczególnie wrażliwe ze względu na „wysoki poziom integracji” z systemami, w których działa.

Podobne ostrzeżenie zostało wydane we wtorek w Niemczech, gdzie lokalny organ ds. bezpieczeństwa cybernetycznego (BSI) ostrzegł użytkowników oprogramowania antywirusowego opracowanego przez rosyjską firmę, że stwarza ono poważne ryzyko ataku hakerskiego.

Źródło: Reuters

Udostępnij artykuł
Link do udostępniania
Poprzedni artykuł

Przestań używać przeglądarki Internet Explorer – to prośba Microsoftu

Następny artykuł

Volkswagen zainwestuje 7,1 mld dolarów w Ameryce Północnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także