Sprawdź, czy Twoje dane wyciekły z Facebooka
Wczoraj pojawiła się w sieci ogólnodostępna baza, z danymi ponad 500 milionów użytkowników Facebooka. Ponad 2,5 mln rekordów pochodzi z Polski, a wśród nich znajdziecie prawie 22 tysiące takich, które zawierają nie tylko numer telefonu, imiona oraz nazwiska, lokalizacje, daty urodzenia, ale też adres email.
Dane z platformy społecznościowej, w wyniku naprawionego już błędu, krążyły po sieci od 2019 roku. Problem w tym, że teraz ktoś udostępnił je za darmo. Na dodatek na ogólnodostępnym forum, na którym publikowane są takie informacje. Na początku roku pojawiła się tam też baza zawierająca informacje na temat ponad 2 mln użytkowników serwisu randkowego MeetMindful.
Dane, które wyciekły z Facebooka, są na Have I Been Pwned, więc tam sprawdzicie, czy wasz profil znajduje się wśród tych 500 milionów. Troy Hunt, który prowadzi serwis, ma również rozważyć, czy uda mu się wprowadzić opcję pozwalającą na wpisanie numeru telefonu. To pozwoli Wam upewnić się, czy znajdujecie się w bazie, bo jak pisaliśmy wyżej, tylko około 21 tys. rekordów z 2,5 mln polskich profili zawiera adresy email.
Jak sprawdzić, czy Wasz adres email wyciekł z Facebooka?
Wystarczy wejść na stronę haveibeenpwned.com, podać w okienku adres, którego używaliście w czasie rejestracji na Facebooku, i kliknąć „pwned?”. Jeśli Wasz adres wyciekł, odpowiednia informacja wyświetli się na ekranie. Przy okazji dowiecie się, czy email nie pojawił się wśród innych głośnych wycieków z dużych serwisów. Pod wpisem o włamaniu, w którego wyniku wasz adres trafił w ręce cyberprzestępców, znajdziecie krótkie podsumowanie tego, co jeszcze wyciekło. Mogą to być na przykład hasła, daty urodzenia czy fizyczne adresy.
Na górnej belce znajduje się też opcja, z której użytek powinien zrobić każdy. Po wybraniu „Notify me” wpiszcie adres email, którego najczęściej używacie do rejestracji w różnych serwisach i zatwierdźcie CAPTCHA. Gdy w serwisie pojawią się dane z nowych włamań, system poinformuje Was automatycznie.
Żródło: BleepingComputer, własne
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.