Łamanie szyfrowanych danych możliwe dzięki komputerom kwantowym
Analitycy z firmy Booz Allen Hamilton ostrzegają, że łamanie szyfrowanych danych możliwe będzie już wkrótce dzięki komputerom kwantowym. Analitycy sugerują, że dążenie Chin do supremacji kwantowej i wykorzystaniu ogromnej mocy obliczeniowej tego typu komputerów może sprawić, że chińscy hakerzy skupią się na wykradaniu szyfrowanych danych.
Komputery kwantowe
Komputery kwantowe działają na zupełnie innych zasadach niż obecnie używane. Pracują one na kubitach, które nie przyjmują zamiennie wartości zero lub jeden, a mogą w tym samym czasie przyjmować superpozycję, czyli jednocześnie wartości 0 i 1. W specyficznych przypadkach są w stanie rozwiązywać pewne zagadnienia z szybkością dużo większą od superkomputerów, gdyż są w stanie rozpatrzyć wiele różnych wersji danego problemu naraz.
Komputery kwantowe tworzone są zarówno przez instytucje naukowe, rządowe i prywatne. Jak przewidują naukowcy i analitycy, zmienią one biznes już w najbliższym czasie, gdy tylko da się je komercyjnie wykorzystać.
Do niedawna oficjalnie Amerykanie prowadzili w tym wyścigu. Pokazali oni kwantowy procesor IBM Eagle ze 127 kubitami. Okazało się jednak, że w tajemnicy przed wszystkimi chińskim naukowcom udało się stworzyć jedne z najpotężniejszych komputerów kwantowych oraz odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli na tworzenie oprogramowania do wykorzystania tego sprzętu.
Świat powinien bać się Chińczyków?
Łamanie szyfrowanych danych możliwe dzięki komputerom kwantowym
Analitycy z Booz Allen Hamilton stworzyli raport, w którym przewidują, że Chińscy hakerzy mogą zacząć wkrótce (jeśli już nie zaczęli tego robić) wykradać dane z firm, nie zależnie czy są one dostępne wprost, czy zaszyfrowane.
Dzięki dostępności odpowiedniej mocy obliczeniowej oraz odpowiedniego oprogramowania, Łamanie szyfrowanych danych dzięki komputerom kwantowym będzie prawdziwą igraszką.
Powołane niedawno Centrum Badawcze Intel Crypto Frontiers zapewnić kryptograficzne wsparcie dla firm i instytucji dzięki wykorzystaniu komputerów kwantowych. Na razie jeszcze nie jest to wdrożone, gdyż opracowywane są odpowiednie algorytmy i oprogramowanie.
Zarówno odszyfrowywanie danych, jak i ich szyfrowanie przy pomocy algorytmów kwantowych na razie nie jest możliwe. Niemniej zgromadzone dane da się odszyfrować w późniejszym czasie, dlatego ważne dla hakerów jest gromadzenie ich i przechowywanie.
Jest niemal pewnym to, że nie tylko Chińczycy są zainteresowani wykorzystaniem potencjału, jaki drzemie w komputerach kwantowych. Nadchodzi kolejna era, w której najnowsze technologie będą wykorzystywane w dobrym i złym celu.
Źródło: Booz Allen Hamilton
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.