HTC Vive Focus 3 – samodzielny hełm rzeczywistości wirtualnej
HTC Vive Focus 3 to najnowszy hełm rzeczywistości wirtualnej w ofercie HTC. Najważniejszą zmianą są zupełnie nowe wyświetlacze, dzięki czemu oferuje on bardzo wysoką rozdzielczość obrazu – praktycznie nie widać już pikseli, jak w hełmach VR poprzedniej generacji. Dodatkowo powiększono kąt widzenia i usprawniono konstrukcję samego hełmu. Co najważniejsze, HTC Vive Focus 3 to hełm zupełnie samodzielny – nie wymaga do pracy komputera. Ma wbudowany „komputer”, który obsługuje aplikacje VR.
HTC Vive Focus 3 to połączenie hełmu VR i szybkiego smartfona
HTC Vive Focus 3 jest de facto hybrydą hełmu VR oraz bardzo mocnego smartfona. W hełm wbudowano kompletny, miniaturowy komputer, z komponentami o parametrach porównywalnych z flagowymi smartfonami: bardzo mocny procesor Qualcomm Snapdragon XR2 (będący specjalną odmianą Spandragona 865), 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane (z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD).
Hełm ma zupełnie nowe wyświetlacze o rozdzielczości 2448 na 2448 pikseli dla każdego oka, co pozwala na generowanie obrazu o sumarycznej rozdzielczości 4496 na 2448 pikseli (5K) – to znacznie wyższa rozdzielczość niż w oferowanych dotąd hełmach rzeczywistości wirtualnej. Wyświetlacze odświeżane są też z częstotliwością 90 Hz, co powoduje mniejsze zmęczenie wzroku i wrażenie dużo płynniejszego obrazu.
Nowy hełm HTC ma też szerszy kąt widzenia (FOV – field of view), który wynosi teraz 120 stopni. To wciąż jeszcze nie 180 stopni, ale i tak nie mamy już wrażenia patrzenia przez otwór w kartonowym pudle, jak w starszych hełmach VR.
HTC Vive Focus 3 wyposażony jest w specjalne kamery, dzięki którym sprzęt „orientuje się” w terenie, a także rozpoznaje położenie kontrolerów. Dzięki temu hełm nie wymaga żadnych dodatkowych latarni – wystarczy go tylko założyć na głowę, przeprowadzić kalibrację pomieszczenia i już można rozpocząć korzystanie z aplikacji VR.
Hełm przystosowany został do zastosowań biznesowych. To nie tylko konferencje w rzeczywistości wirtualnej, ale także na przykład prezentacja mebli w sklepach meblowych albo personalizacja kupowanego samochodu. Dlatego wszystkie elementy dotykające twarzy (jak gąbki) są bardzo łatwo wymienne (mocowane są na magnesy). Gdy jeden klient zdejmuje hełm, możemy odczepić gąbki, aby je zdezynfekować, a na czas czyszczenia gąbek montujemy drugi zestaw i z hełmu może zacząć korzystać kolejny klient.
Aby wydłużyć czas pracy, moduł akumulatora również jest wymienny – gdy do hełmu dokupimy dodatkowy akumulator, wówczas jeden z nich możemy ładować, podczas gdy drugi będzie używany w hełmie. Gdy ten zainstalowany w hełmie straci energię, podmieniamy akumulatory i możemy kontynuować pracę – czas wymiany akumulatora to zaledwie kilka sekund.
HTC Vive Focus 3 dostępny jest już w sprzedaży. Hełm kosztuje w sklepach około 6700 złotych.
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.