Procesor Snapdragon X Elite rzuca wyzwanie Apple M3
Plotki dotyczące laptopa z systemem Windows 11 wyposażonego w procesor Snapdragon X Elite sugerują, że jego moc obliczeniowa stanowi poważne wyzwanie dla układu M3 firmy Apple. Światło dzienne ujrzały pierwsze benchmarki nadchodzącego chipa i wskazują, iż ma potencjał dorównać najlepszym chipom rodem z Cupertino.
Serwis Windows Latest opisał wczoraj wyniki testów Geekbench dla komputera „ZH-WXX”, prawdopodobnie wyposażonego w procesor Snapdragon X Elite i o ile należy pamiętać, aby podchodzić do nich z pewną rezerwą, to jednocześnie robią one spore ważenie — nowy chip firmy Qualcomm osiąga imponujące wyniki w Geekbench 6 w trybie jednordzeniowym i wielordzeniowym.
W porównaniu do układów Apple, Snapdragon X Elite wyprzedza M2 i nieznacznie tylko ustępuje najnowszej wersji M3. Niemniej jednak jest on konkurencyjny wobec M3 Pro, osiągając około 80% jego wydajności.
Snapdragon X Elite pracował będzie pod kontrolą nowej wersji Windows 11
Ta wydajność jest obiecująca, zważywszy, że układ jest nadal w fazie testów i działa na wczesnych wersjach systemu Windows 11 (24H2). Gotowe produkty mogą oferować jeszcze lepszą wydajność, potencjalnie stając się realnym zagrożeniem dla M3 firmy Apple.
Jak już jednak wspomnieliśmy, należy zachować ostrożność przy interpretowaniu tych wyników, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwe różnice w warunkach. Szczegóły dotyczące parametrów tych testów nie są znane, więc aby w pełni ocenić wydajność układu Snapdragon X Elite, musimy jeszcze zaczekać.
Mamy jednak częściowe potwierdzenie tego, że deklaracje Qualcomma dotyczące wydajności nowego układu są usprawiedliwione, a chip może rzeczywiście stanowić konkurencję dla M3. Ostateczne wnioski będzie można wyciągnąć dopiero w połowie 2024 roku, po pojawieniu się na rynku notebooków z Snapdragon X Elite, które mają charakteryzować się wydłużonym czasem pracy na zasilaniu z akumulatora i możliwością akceleracji obliczeń dla sztucznej inteligencji.
Źródło: Windows Latest
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.