Naukowcy odtworzyli utwór zespołu Pink Floyd z fal mózgowych pacjentów – mamy nagranie!
Zespół naukowców odtworzył utwór „Another Brick in the Wall” zespołu Pink Floyd na podstawie aktywności elektrycznej mózgu pacjentów. Pomogła w tym sztuczna inteligencja, która analizowała sygnały z umieszczonych pod czaszką elektrod. Taka technologia, po dopracowaniu, mogłaby pomóc np. zmarłemu kilka lat temu Stephenowi Hawkingowi komunikować się ze światem w prawie normalny sposób!

Źródło: https://doi.org/10.1371/journal.pbio.3002176.g002
Dr. Robert Knight, profesor psychologii i neurologii, oraz Ludovic Bellier, badacz z dziedziny neurokognitywistyki, analizowali aktywność elektryczną mózgów 29 pacjentów z padaczką, poddawanych operacjom mózgu w Albany Medical Center w Nowym Jorku. Pacjenci, którzy zgłosili się na badania, mieli elektrody umieszczone na powierzchni swojego mózgu, a podczas operacji mającej leczyć trudną do kontrolowania padaczkę, w sali operacyjnej odtwarzano singiel Pink Floyd z 1979 roku „Another Brick in the Wall”. Dzięki sztucznej inteligencji Bellierowi udało się odtworzyć tę piosenkę na podstawie aktywności elektrycznej w mózgu każdego pacjenta.
Nagrania Pink Floyd wygenerowanego przez sztuczną inteligencję możecie posłuchać tutaj:
Dlaczego Pink Floyd?
Knight powiedział, że on i Bellier zdecydowali się badać percepcję mózgu dotyczącą melodii, nie samego głosu, ponieważ „muzyka jest uniwersalna”.
Poprzedza rozwój języka, myślę, że jest ponadkulturowa – powiedział.
Jeśli jadę do innych krajów, nie wiem, co do mnie mówią w ich języku, ale potrafię docenić ich muzykę.
…muzyka pozwala nam dodać semantykę, emocje i rytm do języka.

Źródło: https://doi.org/10.1371/journal.pbio.3002176.g006
Praca Belliera będzie wykorzystywana do dalszego rozwijania interfejsów mózg-maszyna, które mogą być używane przez sparaliżowanych pacjentów, takich jak zmarły kilka lat temu Stephen Hawking, aby mogli się komunikować ze światem. Badacze mają też nadzieję, że uda im się wyjaśnić, dlaczego niektórzy pacjenci z zaburzeniami mowy potrafią śpiewać, ale nie mogą mówić. Praca ma również potencjalne implikacje dla pacjentów po udarze mózgu i z ALS (stwardnienie zanikowe boczne) oraz dla tych z apraksją mowy, stanem, w którym pacjenci nie potrafią wykonywać ruchów niezbędnych do mówienia.
Klawiatura dla umysłu
Bellier powiedział, że badania najpierw znajdą zastosowanie wśród osób mających potrzeby medyczne. W miarę poprawy technologii rejestracji aktywności mózgu, w przyszłości może być możliwe przesyłanie myśli poprzez elektrody na skórze głowy. Obecnie takich elektrod można używać do sygnalizowania wyboru jednej litery spośród ciągu liter, ale potrzeba co najmniej 20 sekund, aby zidentyfikować każdy znak, co czyni komunikację zbyt skomplikowaną.
Jeśli technologia zostanie udoskonalona, może w końcu pomóc osobom bez niepełnosprawności – pomyślmy o pracownikach umysłowych – w łatwiejszym komunikowaniu się z komputerem, aby pisać teksty za pomocą myśli.
Źródło: Fortune Well

Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.