Nvidia – kryptowaluty nie niosą ze sobą niczego pożytecznego dla społeczeństwa
Amerykański producent chipów Nvidia stoi na stanowisku, że kryptowaluty nie „niosą ze sobą niczego pożytecznego dla społeczeństwa”. To dość dziwne stwierdzenie biorąc pod uwagę, że firma sprzedała ogromne ilości układów, które służą do kopania cyfrowego pieniądza.
Nvidia nigdy nie pałała wielką miłością do kryptowalut. W szczególności, jeśli chodzi o segment konsumenckich kart graficznych. Posunęła się nawet do tego, że w 2021 r. wypuściła oprogramowanie, które sztucznie ograniczyło możliwość wykorzystania jej produktów do kopania Ethereum. Z drugiej strony starała się wykorzystać popyt i opracowała chip CMP przeznaczony właśnie na ten segment rynku.
Wszystkie te rzeczy związane z kryptowalutami, wymagały równoległego przetwarzania, a [Nvidia] jest w tym najlepsza, więc ludzie po prostu zaprogramowali chipy, aby użyć ich do tego celu. Kupili mnóstwo sprzętu, a potem ostatecznie to się zawaliło, bo nie niesie ze sobą nic pożytecznego dla społeczeństwa. AI to robi” – powiedział Michael Kagan, szef działu technologicznego firmy, w rozmowie z Guardianem.
Dzięki ChatGPT każdy może teraz stworzyć swoją własną maszynę, swój własny program: po prostu mówisz jej, co ma robić, a ona to zrobi. A jeśli nie działa tak, jak chcesz, mówisz mu 'Chcę czegoś innego’.
Nigdy nie wierzyłem, że [kryptowaluty] to coś, co zrobi coś dobrego dla ludzkości. Wiesz, ludzie robią szalone rzeczy, ale kupują twój sprzęt, więc go im sprzedajesz. Ale nie przekierowujesz na to działań całej firmy.
Nvidia i akceleracja obliczeń AI
Dwa tygodnie temu Microsoft poinformował, że kupił dziesiątki tysięcy procesorów Nvidii przeznaczonych do akceleracji AI, GPU A100, w celu zasilenia obciążenia roboczego OpenAI. Nvidia sprzedała też 20 tysięcy chipów H100, następcy tego ww. układu, firmie Amazon na potrzeby chmury obliczeniowej AWS, a kolejne 16 tysięcy kupiło Oracle.
Nvidia wynajmuje również dostęp do chipów bezpośrednio, a ceny jej usługi w chmurze DGX zaczynają się od niespełna 37 000 dolarów miesięcznie za osiem H100 połączonych w klaster.
Źródło: Guardian
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.