Implant mózgu umożliwia komunikację pacjentom w skrajnym stadium SLA
Implant mózgu umożliwia komunikację pacjentom w skrajnym stadium SLA (stwardnienie zanikowe boczne), którzy są całkowicie sparaliżowani z powodu postępów choroby.
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA)
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest chorobą neurodegeneracyjną. Podczas tej choroby dochodzi do uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego, co prowadzi w konsekwencji do zaniku wszystkich funkcji mięśni, czyli paraliżu całego ciała.
Problemem dla pacjenta jest to, że nie może on poruszać żadnymi mięśniami, nawet gałkami ocznymi, ale zachowuje pełną świadomość i przytomność umysłu.
Najbardziej znanym przypadkiem tego typu schorzenia był astrofizyk Stephen Hawking.
Implant mózgu umożliwia komunikację pacjentom w skrajnym stadium SLA
Nature Communication oraz Wyss Center opisały przypadek pacjenta w skrajnym stadium SLA , któremu wszczepiono implant mózgu umożliwiający komunikację.
Urządzenie wykorzystuje tak zwany słuchowy neurofeedback, który polega na dostosowywaniu swoich myśli (fal mózgowych), aby odpowiadały one potwierdzeniu lub zaprzeczeniu wychwytywanemu przez implant.
Dzięki treningowi i odpowiednio dostrojonemu oprogramowaniu pacjent jest w stanie wybierać litery, słowa i całe wyrażenia, co pozwala mu na w miarę komfortową komunikację ze światem zewnętrznym. System jest nadal w trakcie testów i rozwoju, lecz naukowcy są dobrej myśli i sądzą, że wkrótce inni chorzy będą mogli z niego skorzystać.
Oby nie zaprzestano nad nimi prac i nie pozostawiono pacjentów bez opieki, tak jak miało to miejsce w przypadku implantów oczu.
Współpraca wielu naukowców pozwoliła opracować przełomowy implant mózgu
Implant mózgu opracowano we współpracy wielu naukowców i instytucji:
- Ujwal Chaudhary z ALS Voice gGmbH, Mössingen, Niemcy
- Ioannis Vlachos, Jonas B. Zimmermann, Arnau Espinosa, Alessandro Tonin i Alain Woodtli z Wyss Center for Bio and Neuroengineering, Genewa, Szwajcaria
- Alessandro Tonin, Andres Jaramillo-Gonzalez, Majid Khalili-Ardali i Niels Birbaumer z Instytutu Psychologii Medycznej i Neurobiologii Behawioralnej, Uniwersytetu w Tybindze, Tybinga, Niemcy
- Helge Topka z Oddziału Neurologii, Neurofizjologii Klinicznej, Oddziału Neurologii Poznawczej i Udaru, München Klinik Bogenhausen, Monachium, Niemcy
- Jens Lehmberg z Kliniki Neurochirurgii, München Klinik Bogenhausen, Monachium, Niemcy
- Gerhard M. Friehs z Katedry Neurochirurgii, Uniwersytetu Europejski, Nikozja, Cypr
- John P. Donoghue z Carney Brain Institute, Brown University, Providence, RI, USA
Źródło: Wyss Center, Nature Communications
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.