IBM zbuduje w Niemczech ośrodek przetwarzania danych kwantowych
Ośrodek IBM w Ehningen w Niemczech ma zostać otwarty w 2024 roku – umożliwi użytkownikom regionu chmurowego w Europie dostarczanie systemów kwantowych i przetwarzanie danych w ramach Unii Europejskiej.
IBM ogłosił plany otwarcia swojego pierwszego w Europie ośrodka przetwarzania danych kwantowych, aby umożliwić firmom, instytucjom badawczym i agencjom rządowym dostęp do przetwarzania kwantowego. Ośrodek ma rozpocząć działalność w 2024 roku i będzie wyposażony w kilka systemów z procesorami w użytecznej skali, czyli posiadającymi ponad 100 kubitów.
Obiekt powstanie w Ehningen w Niemczech i będzie pełnił rolę europejskiego regionu chmurowego IBM Quantum, umożliwiając użytkownikom w Europie dostarczanie usług w ośrodku danych w celu prowadzenia badań i działalności badawczej związanej z przetwarzaniem kwantowym. Jest projektowany w taki sposób, aby pomóc klientom w spełnianiu europejskich wymogów dotyczących regulacji danych, w tym przetwarzania wszystkich danych zadań w granicach Unii Europejskiej. Będzie to drugi ośrodek przetwarzania danych kwantowych i region chmury kwantowej firmy po obiekcie w Nowym Jorku.
W Europie są jedni z najbardziej zaawansowanych użytkowników komputerów kwantowych na świecie, a zainteresowanie rośnie wraz z erą procesorów kwantowych o skali użyteczności – powiedział Jay Gambetta, członek zespołu IBM i wiceprezes IBM Quantum.
Planowany ośrodek przetwarzania danych kwantowych i powiązany region chmurowy dają użytkownikom z Europy nową opcję, aby wykorzystać moc przetwarzania kwantowego w celu rozwiązania najtrudniejszych problemów na świecie.
Nasz ośrodek przetwarzania danych kwantowych w Europie jest integralną częścią naszego globalnego przedsięwzięcia – powiedziała Ana Paula Assis, dyrektor zarządzający IBM dla regionu EMEA.
Daje on nowe możliwości klientom do współpracy z naszymi naukowcami w Europie, a także z ich własnymi klientami, w celu zbadania najlepszego sposobu zastosowania przetwarzania kwantowego w ich branży.
IBM Quantum w Europie
Sieć obejmuje obecnie ponad 60 organizacji z Europy, które korzystają z sprzętu i oprogramowania kwantowego za pośrednictwem chmury, w tym: Bosch, Uniwersytet Bundeswehr, Crédit Mutuel Alliance Fédérale, w tym jej spółka technologiczna Euro-Information oraz Targobank, Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY), E.ON, Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN), Fraunhofer-Gesellschaft, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) i T-Systems.
W T-Systems współpracujemy z IBM, aby połączyć przetwarzanie kwantowe i klasyczne w płynne i skalowalne doświadczenie dla naszych klientów w zakresie badania zastosowań przetwarzania kwantowego – powiedział Adel Al-Saleh, członek zarządu Deutsche Telekom i dyrektor zarządzający T-Systems.
Dostęp do ośrodka przetwarzania danych kwantowych przeznaczony dla Europy pomoże obniżyć bariery dostępu dla naszych klientów, gdy podejmują decydujące kroki w badaniu i korzystaniu z przetwarzania kwantowego.
Europejski region chmury IBM Quantum stanowi kluczowy element działań firmy w zakresie współpracy z wiodącymi europejskimi przedsiębiorstwami, instytucjami naukowymi i rządem w celu promowania rozwoju przetwarzania kwantowego i budowy zasobów ludzkich w dziedzinie kwantów w Europie. IBM Quantum i otwarte oprogramowanie Qiskit są wykorzystywane w ponad 100 kursach uniwersyteckich w Europie, a aż milion osób na kontynencie rozwija swoje umiejętności kwantowe poprzez maratony programistyczne i warsztaty.
Źródło: IBM
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.