Sztuczna inteligencja pomaga we wcześniejszym wykrywaniu pożarów lasów
Niemiecka firma Dryad Networks produkuje zasilane energią słoneczną czujniki, które mogą wykrywać dopiero rozwijające się pożary lasów. Sztuczna inteligencja zastosowana w oprogramowaniu kontrolującym dany obszar ma zapobiegać fałszywym alarmom.
Oparty na sztucznej inteligencji system wczesnego wykrywania pożarów firmy Dryad Networks wykorzystuje czujniki zasilane energią słoneczną do wykrywania zmian w składzie gazów w powietrzu. Dzięki temu rozmieszczone w lesie „sondy” są w stanie wykryć pożar już w początkowej fazie tlenia się ognia. Gdy wykryje płomienie, firma korzysta z własnej sieci komunikacyjnej, aby wysłać sygnał do strażaków z informacją o dokładnej lokalizacji zagrożenia.
Sztuczna inteligencja to zabezpieczenie przed fałszywymi alarmami
Sztuczna inteligencja, która ma zapobiegać fałszywym alarmom, trenowana jest wcześniej na spalanych wcześniej, w kontrolowanych warunkach, próbkach z danego terenu. Dzięki temu „sieć” jest w stanie odróżnić rzeczywisty pożar od np. intensywnie parujących w czasie upałów olejków eterycznych z drzew. Każdy czujnik może monitorować obszar o wielkości boiska do piłki nożnej, więc aby był skuteczny, firma musi wyprodukować i zainstalować ich dużą liczbę.
Pożary lasów stanowią ogromny problem globalny, który nie został rozwiązany przez zbyt długi czas. Dzięki wysoko skalowalnej technologii Dryad wierzymy, że od teraz pożary będą wykrywane, zanim zdążą wyrządzić szkody. … razem z naszymi współinwestorami wspieramy firmę w jej misji ratowania milionów hektarów lasów, znacznego zmniejszenia zagrożenia dla ludzi i zwierząt oraz uniknięcia emisji tysięcy ton CO2 – Dr. Paul-Josef Patt, CEO, eCAPITAL.
Czujniki są wodoodporne, a jako magazyn energii służą kondensatory, które, w przeciwieństwie do akumulatorów, nie niosą ze sobą ryzyka samozapłonu. System wdrożono już w części Europy i Ameryki Północnej, a Dryad obecnie skupia się na zwiększaniu skali produkcji.
Źródło: CNET, Dryad
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.