Aplikacja skanująca oczy może wykrywać chorobę Alzheimera i ADHD
Opracowana w Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego aplikacja na smartfony, może pomóc ludziom w wykonywaniu badań przesiewowych w kierunku choroby Alzheimera, ADHD oraz innych chorób i zaburzeń neurologicznych. Wszystko w zaciszu własnego domu.
Aplikacja wykorzystuje kamerę na podczerwień, która jest wbudowana w nowsze smartfony posiadające funkcję rozpoznawania twarzy, oraz zwykłą kamerę do zdjęć typu selfie do śledzenia zmian wielkości źrenic danej osoby.
Te pomiary źrenic mogą być wykorzystane do oceny stanu poznawczego danej osoby – poinformowali naukowcy w komunikacie prasowym opublikowanym 29 kwietnia.
Chociaż nadal pozostaje wiele do zrobienia, jestem podekscytowany możliwościami wykorzystania tej technologii do przeniesienia badań neurologicznych z laboratoriów klinicznych do domów – powiedział Colin Barry, doktorant inżynierii elektrycznej i komputerowej na UC San Diego i pierwszy autor pracy badawczej.
Mamy nadzieję, że otworzy to drogę do nowatorskich badań nad wykorzystaniem smartfonów do wcześniejszego wykrywania i monitorowania potencjalnych problemów zdrowotnych – dodał.
Co mówią nam oczy i co bada aplikacja?
Według badaczy wielkość źrenic może dostarczać informacji o funkcjach neurologicznych danej osoby.
Na przykład, wielkość źrenic zwiększa się, gdy osoba wykonuje trudne zadanie poznawcze lub słyszy nieoczekiwany dźwięk – stwierdzili naukowcy w komunikacie prasowym.
Wyjaśnili, że zmiany w średnicy źrenic można zmierzyć, wykonując tzw. test reakcji źrenic. Według Optometry Times, sprzęt potrzebny do przeprowadzenia badania źrenic jest nieskomplikowany: wystarczy linijka z podziałką milimetrową lub przyrząd do pomiaru źrenic i transiluminator, który jest preferowany zamiast latarki ze względu na intensywność światła. Nie jest to jednak metoda, którą wykonuje się poza laboratorium lub kliniką.
Eric Granholm, profesor psychiatrii w UC San Diego School of Medicine, powiedział, że aplikacja może być wykorzystywana do badań przesiewowych na dużą skalę, ponieważ jest mało inwazyjna i niedroga.
(Pomoże) w wykrywaniu i zrozumieniu chorób takich jak choroba Alzheimera. To może mieć ogromny wpływ na zdrowie publiczne – powiedział Granholm.
Naukowcy dodali do swojej aplikacji różne funkcje, aby uczynić ją bardziej przyjazną dla starszych osób.
Dla nas jednym z najważniejszych czynników w rozwoju technologii jest zapewnienie, by rozwiązania te były użyteczne dla każdego. Dotyczy to także osób starszych, które mogą nie być przyzwyczajone do korzystania ze smartfonów – powiedział Barry.
Z tego powodu aplikacja reaguje na komendy głosowe, zawiera instrukcje oparte na obrazach oraz tanią, plastikową lunetę, która pomaga użytkownikowi w umieszczeniu oka w polu widzenia kamery smartfona.
Laboratorium Zdrowia Cyfrowego, które wykorzystuje technologię cyfrową do promowania zdrowia, twierdzi, że będzie kontynuować prace, aby umożliwić badanie wielkości źrenicy na dowolnym smartfonie, a nie tylko na nowszych modelach.
Przyszłe badania obejmą również pracę z osobami starszymi, aby ocenić wykorzystanie tej technologii w warunkach domowych – twierdzą naukowcy.
Źródło: Global News
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.